Τέτοια νοοτροπία της πλάκας δεν χωράει στην ΑΕΚ

Πολύ δύσκολη νίκη για την ΑΕΚ στο γήπεδο του Πανιωνίου, όπου χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αποψιλωμένη ομάδα της Νέας Σμύρνης. Η Ενωση με μια εικόνα ντροπής κινδύνεψε ακόμα και με ήττα στο τέλος της κανονικής διάρκειας αφού το σουτ του γκαρντ του Πανιωνίου μπήκε και βγήκε από την στεφάνη.

Με τέτοια νοοτροπία δεν πας πουθενά

Ξέρετε τέτοια ματς όπως με τον Πανιώνιο δείχνουν πολλές φορές την νοοτροπία που έχει μια ομάδα. Είναι παιχνίδια με έναν πολύ αδύναμο αντίπαλο, μετά από μια μεγάλη επιτυχία (Κύπελλο) και πριν από μια μεγάλη πρόκληση (playoff BCL). Αυτά τα ματς μπαίνεις μέσα από το πρώτο δεκάλεπτο, δείχνεις στον αντίπαλο ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να περάσει από το μυαλό του η υπόθεση νίκη, κερδίζεις με 20 στο ημίχρονο και μετά απλά κάνεις συντήρηση. Εν αντιθέσει με αυτό, η ΑΕΚ φάνηκε από το πρώτο λεπτό ότι μπήκε πολύ χαλαρά και κυρίως χωρίς συγκέντρωση και καθαρό μυαλό. Μπορούσες να το δεις σε κάθε φάση, σε κάθε κατοχή, κάθε φορά που έπαιρνε μια διαφορά 8-9 πόντων έκανε τραγικά λάθη (16) και επέτρεπε στον Πανιώνιο να επιστρέφει στο παιχνίδι.

Πρώτα σκεφτόσουν, εντάξει δεν μπορεί μπήκαν χαλαρά θα σοβαρευτούν στο 2ο δεκάλεπτο, μετά δεν μπορεί να σοβαρευτούν στο 2ο ημίχρονο, μετά δεν μπορεί θα σοβαρευτούν στο τελευταίο δεκάλεπτο για να φτάσουμε τελικά στην παράταση και να το κάνουν. Με συγχωρείται αλλά όπως είμαστε εδώ για να γράφουμε τα καλά όταν συμβαίνουν, θα γράφουμε και τα κακώς κείμενα όπως εχθές. Η νοοτροπία και η προσέγγιση του αγώνα από όλη την ομάδα ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ. Το ίδιο έλεγα και μετά την νίκη επί του Παναθηναϊκού που η ΑΕΚ πήγε και έχασε με κάτω τα χέρια από την Αμβέρσα. Φαίνεται ότι κάποιοι παίκτες δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι στην ΑΕΚ πρέπει να δίνεις τα πάντα σε κάθε αγώνα. Όπως έχω γράψει και άλλη φορά κανένας στον αθλητισμό δεν έχει συμβόλαιο με τις νίκες, και ήττα ντροπή δεν υπάρχει, παρά μόνο όταν οι παίκτες δεν έχουν δώσει το 100% από αυτό που μπορούν.

Την Τετάρτη με το Ρέθυμνο, που θα είχαν κάθε δικαιολογία να χάσουν το παιχνίδι καθώς οι απουσίες ήταν πολύ παραπάνω από ότι μπορεί να αντέξει μια οποιαδήποτε ομάδα αλλά παρόλα αυτά κάνανε κατάθεση ψυχής και γυρίσαν ένα φαινομενικά χαμένο ματς. Το 20% από την προσπάθεια αυτή να έκαναν εχθές και θα είχαν κερδίσει πολύ άνετα. Πραγματικά ήταν τόσο απογοητευτική η προσέγγιση του αγώνα εχθές που νομίζω ότι ο πιο πολύς κόσμος εκνευρίστηκε από την χαλαρότητα και την αφέλεια της ομάδας που συμπεριφερόταν λες και έπαιζε σε προπονητικό διπλό.

Με χαρά άκουσα τις δηλώσεις του Ηλία Παπαθεοδώρου που έφερε όλους του παίκτες προ των ευθυνών τους και μακάρι αυτό να λειτουργήσει σαν καμπανάκι εγρήγορσης για την συνέχεια και το ματς με την Βόννη. Συνήθως όλα αυτά που ακολουθούν μετά από τέτοια παιχνίδια (έξτρα βίντεο, κόψιμο ρεπό) ξυπνάνε τους παίκτες και τους επαναφέρουν στα στάνταρ τους. Αν μπορούμε να βρούμε κάτι θετικό από την όλη τραγική εικόνα της ομάδας είναι ότι αυτό συνέβη σε ένα ματς πρωταθλήματος και όχι σε play off του Τσάμπιονς Λιγκ που από εδώ και πέρα τα λάθη είναι μη αναστρέψιμα. Είμαι σίγουρος ότι με την επιστροφή του Νίκου Ζήση και με το ταρακούνημα από την χθεσινή εμφάνιση, η ΑΕΚ θα παρουσιαστεί όπως πρέπει για να κερδίσει την Βόννη και να πάρει το προβάδισμα στο σκορ πρόκρισης.

Επιστροφή του Κιθ

Ένα άλλο θετικό στοιχείο που είδαμε εχθές ήταν και η επιστροφή του αρχισκόρερ και ηγέτη της ΑΕΚ, Κιθ Λάνγκφορντ. Παρόλο που έμοιαζε ότι ακόμα είναι μια ταχύτητα κάτω από τα στάνταρ του, έδειχνε να πατάει καλά στο γήπεδο και να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του, σκοράροντας 23 πόντους. Το πρόβλημα είναι ότι πάλι με τις συγκυρίες δεν έπαιξε μαζί με τον Ζήση και πλέον η συνύπαρξη τους θα γίνει στο κρίσιμο ματς με την Βόννη, πράγμα που πάντα εγείρει ερωτηματικά του κατά πόσο εύκολα θα «κολλήσουν» μαζί, να βρει ο καθένας τον ρόλο του κατά τη διάρκεια ενός αγώνα που δεν χωράει πειραματισμούς. Δυστυχώς το έφεραν έτσι οι συνθήκες που η ΑΕΚ θα πρέπει να εντάξει τους τραυματίες της εν ώρα αγώνα, κάτι που σίγουρα διαταράσσει τις ισορροπίες μιας ομάδας και μπορεί να βγάλει κάποιους παίκτες εκτός ρυθμού μέχρι να βρουν τον νέο ρόλο τους. Μην ξεχνάμε ότι η ΑΕΚ πήρε το Κύπελλο χωρίς τον Λάνγκφορντ, βασιζόμενη στον Ζήση ενώ τώρα θα πρέπει να μάθει να παίζει και με τους 2 μαζί, με ότι αυτό συνεπάγεται για παίκτες όπως ο Ρέι, ο Γκίκας και ο Τσάλμερς.

Το ματς της Τετάρτης είναι πολύ σημαντικό για να κάνει ένα καλό ξεκίνημα η ομάδα στα playoff απέναντι σε μια ομάδα που πολλοί μπορεί να την θεωρούν εύκολη επειδή έχασε από τον ΠΑΟΚ στους ομίλους, αλλά μην ξεχνάμε ότι κέρδισε εντός-εκτός την Σαραγόσα που βγήκε πρώτη στον όμιλο της. Με προσοχή, σοβαρότητα και την βοήθεια του κόσμου μπορεί η ΑΕΚ να αρχίσει θετικά την πορεία της προς το Φάιναλ 4.

ΥΓ. Από ότι καταλάβετε δεν έκανα την παραμικρή προσπάθεια για ανάλυση του αγώνα, δεν είχε νόημα όταν μια ομάδα κατέβηκε με τις μικρές της δυνατότητες να δώσει τα πάντα και μια άλλη να κάνει χαβαλέ στο γήπεδο.