Τάνκοβιτς: Το πρώτο γκολ του με την φανέλα της ΑΕΚ

Ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς σκόραρε για πρώτη φορά για λογαριασμό της ΑΕΚ

Ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς σκόραρε στην ήττα της ΑΕΚ από την Λέστερ στο ΟΑΚΑ για την 2η αγωνιστική του Europa League.

Ο Σουηδός εξτρέμ ήταν ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος της «Ενωσης» στο 48ο λεπτό, παρόλα αυτά το γκολ του δεν ήταν αρκετό για να δώσει βαθμούς στους «κιτρινόμαυρους».

Ο Μάνταλος ήταν αυτός που έβγαλε την ασίστ στον «Τάνκο», ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ΑΕΚ.

Μάλιστα  ο Τάνκοβιτς είχε λίγα λεπτά αργότερα έφτασε κοντά στο 2-2, συγκεκριμένα στο 50′ ο Μάνταλος με εξαιρετική ενέργεια τον τροφοδότησε, όμως το σουτ του ήταν άστοχο.

Ο Τάνκοβιτς ήταν ορεξάτος κόντρα στη Λέστερ, μπήκε ως αλλαγή στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και με το «καλημέρα» έφτασε κοντά στο να φέρει «τούμπα» το ματς.

Το γκολ του κόντρα στην Λέστερ ήταν το πρώτο του με την φανέλα της ΑΕΚ, με τον Σουηδό να μετράει πλέον τέσσερις εμφανίσεις (δύο για το πρωτάθλημα και δύο για το Europa League).

Ο Τάνκοβιτς ήρθε την τελευταία ημέρα των μεταγραφών στην ΑΕΚ και έχει δείξει πως έχει την ικανότητα για να κάνει τη διαφορά. Να υπενθυμίσουμε πως μετράει και μία ασίστ, καθώς ήταν αυτός που είχε δώσει την πάσα στον Ανσαριφάρντ στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ.

Ο 25χρονος εξτρέμ το έχει το γκολ, καθώς και πέρσι με την Χάμαρμπι σκόραρε 11 φορές, ενώ ακόμα περισσότερα γκολ είχε πετύχει την σεζόν 2018/19, όταν και είχε σκοράρει 14 τέρματα.