Τα μεγάλα... εγκλήματα της ΑΕΚ!

Οι παίκτες της ΑΕΚ στάθηκαν σιωπηλοί μπροστά από τον θυμωμένο κόσμο! (ΦΩΤΟ)

Η χρονιά ξεκίνησε… στραβά για την ΑΕΚ, στη συνέχεια έδειχνε η κατάσταση να στρώνει, αλλά αρκετά νωρίς βγήκαν όλες οι… ασθένειες της Ένωσης στην επιφάνεια.

Μετά τη νέα τραγική εμφάνιση και την ήττα από τον ΟΦΗ, η ΑΕΚ έμεινε στο -10 από την κορυφή της βαθμολογίας και-εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- έχει τεθεί νοκ άουτ από τη διεκδίκηση του τίτλου. Δεδομένα, θα χρειαστεί επικό ντεμαράζ και φυσικά απώλειες και από τους δύο πρωτοπόρους για να επανέλθει.

Σούπερ «αυτοκτονία»

Μετά την ήττα στο Καραϊσκάκη, η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Ατρόμητο και επικράτησε με 3-2 στις καθυστερήσεις. Την επόμενη εβδομάδα ξεκίνησε το… δράμα για τους «κιτρινόμαυρους», μετά την ήττα-«αυτοκτονία» από τον Παναθηναϊκό. Ένα ματς που έχασε η Ένωση μέσα από τα χέρια της, αφού ήταν μπροστά με 2-0 μέχρι το 67′!

Στο παιχνίδι με τον Άρη, η ομάδα του Κωστένογλου δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο, πήγε στην ανάπαυλα με το 0-0 και νωρίς στην επανάληψη η ΑΕΚ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, μετά την αποβολή του Ιντέγε.

Κι όμως, κόντρα στη ροή κατάφερε να μείνει πίσω στο σκορ με παίκτη παραπάνω και εν τέλει ισοφάρισε με πέναλτι του Μάνταλου.

Η… θλίψη συνεχίστηκε στο ματς στο Ηράκλειο με τον ΟΦΗ, όπου η ΑΕΚ ήταν τραγική και ηττήθηκε με 1-0.

Στο -2

Μετά το τέλος του αγώνα στο Φάληρο και το 1-1 του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ, η Ένωση βλέπει να χάνεται μια μεγάλη ευκαιρία. ΑΝ έκανε τα απολύτως απαραίτητα (νίκες με ΠΑΟ-Άρη-ΟΦΗ) και έπαιζε σαν ΑΕΚ θα ήταν τώρα στους 26 βαθμούς και στο -2 από την κορυφή. Και το μέλλον θα ήταν σαφώς πιο αισιόδοξο, με το πρωτάθλημα να έχει ακόμα… δρόμο και στο τέλος να υπάρχουν και τα πλέι οφ.

Η ΑΕΚ έβγαλε τα «μάτια» της για άλλη μια φορά…