Τα (κυπελλικά) περάσματα στη Λάρισα (VIDEO)

Η ΑΕΚ παίζει σήμερα στη Λάρισα για την αυλαία της φάσης των ομίλων του κυπέλλου, με στόχο να εξασφαλίσει και τυπικά την πρώτη θέση (απαιτείται απλά να μην ηττηθεί). Η ιστορία των αναμετρήσεων στη θεσσαλική πόλη είναι πλούσια, αλλά ιδιαίτερη είναι η παράδοση στα ματς του κυπέλλου. Η ΑΕΚ έχει παίξει με τη Λάρισα πέντε ματς ως φιλοξενούμενη, έχοντας δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα.
Η τελευταία επίσκεψη ήταν και η πιο εντυπωσιακή. Στις 23 Δεκεμβρίου του 2010, η Ενωση ταξίδεψε στη Λάρισα για νοκ άουτ παιχνίδι της φάσης των 16. Το ματς εξελίχθηκε σε απίστευτο μονόλογο των παικτών του Χιμένεθ. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Μπλάνκο πριν κλείσει το ημίχρονο, σκόραρε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Γεωργέας, ενώ έδωσαν θριαμβευτικό χαρακτήρα στο «κιτρινόμαυρο» πέρασμα τα γκολ των Τζεμπούρ και Μανωλά.

Η έτερη νίκη της ΑΕΚ, σημειώθηκε το 1993. Τότε ήταν για τα προημιτελικά του θεσμού, με το ματς στη Λάρισα να είναι το πρώτο των διπλών αναμετρήσεων. Η Ενωση κατάφερε να πάρει τη νίκη χάρη σε γκολ του Χάρη Κοπιτσή και φάνηκε να καθαρίζει την πρόκριση. Ωστόσο, στη ρεβάνς χρειάστηκε την παράταση και ένα γκολ του Σαβέβσκι για να πάει στα ημιτελικά του θεσμού.

Για φάση ομίλων του κυπέλλου ήταν και η αναμέτρηση που έγινε στις 9 Οκτωβρίου του 2000. Με νωπές τις δάφνες από την πρόκριση επί της Λεβερκούζεν, η ΑΕΚ του Παθιακάκη προηγήθηκε με τον Ρουίζ στο τέλος του ημιχρόνου. Η Λάρισα ισοφάρισε με τον Γκεντζ, ο Κωστής έδωσε ξανά προβάδισμα στην Ενωση, αλλά ο Καντιμοίρης ισοφάρισε λίγο πριν το φινάλε του ματς.

Η άλλη ισοπαλία σημειώθηκε στις 4 Απριλίου του 1983. Η ΑΕΚ πήγε στο Αλκαζάρ, έχοντας υποστεί ήττα σοκ από τη Λάρισα στη Νέα Φιλαδέλφεια με γκολ του Ζιώγα στο πρώτο παιχνίδι. Ο Μαύρος σκόραρε λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου και έδωσε ελπίδες στην τροπαιούχο, ΑΕΚ, αλλά ο Ανδρεάδης ισοφάρισε. Η Ενωση θα μπορούσε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση, όταν ο Γκαλίτσιος ανέτρεψε τον Βλάχο, αλλά ο διαιτητής Λουκίδης δεν έδωσε το πέναλτι.

Η μοναδική ήττα της ΑΕΚ για το κύπελλο στη Λάρισα, σημειώθηκε στις 10 Φεβρουαρίου του 1993. Ηταν ο πρώτος αγώνας για τα προημιτελικά και η Ενωση ηττήθηκε με 1-0, από γκολ του Στόικα στο φινάλε (και νωρίτερα είχε χαθεί πέναλτι, με τον Γκαλίτσιο να εκτελεί στο δοκάρι). Στη ρεβάνς η ΑΕΚ πάντως πήρε την πρόκριση στην παράταση, με ένα εντυπωσιακό παιχνίδι.