Τα highlights της νίκης των Εφήβων επί της Λετονίας (VIDEO)

Με το δεξί μπήκε η Εθνική Εφήβων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που γίνεται στον Βόλο, αφού νίκησε τη Λετονία.

Η Εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13 πόντους διαφορά αρκετές φορές, έβλεπε σταθερά την πλάτη της Λετονίας επί 32 λεπτά, στο τέλος όμως έδειξε χαρακτήρα, έπαιξε άμυνα και επικράτησε με 82-74, αρχίζοντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της.

Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης πέτυχε 13 από τους 17 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και βοήθησε να αλλάξει ο ρυθμός του αγώνα και να μην ξεφύγουν περισσότερο οι Λετονοί στο σκορ.

Ο παίκτης του αγώνα, πάντως, ήταν ο Άρης Σωτηρίου, ο οποίος πέτυχε και τους 12 πόντους του στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ενώ μάζεψε και 14 ριμπάουντ. Καθοριστική ήταν επίσης και η συμβολή του Χρυσοβαλάντη Κουρτίδη (13 πόντοι), όπως και του Φώτη Γεωργαλά (10 πόντοι).

Δείτε τις καλύτερες στιγμές της επικράτησης της «γαλανόλευκης»