Super League: Ισόπαλοι (2-2) Αρης και ΠΑΣ

Ο Αρης κατάφερε να ισοφαρίσει στο 2ο ημίχρονο

Την πρώτη του απώλεια στη φετινή Super League κατέγραψε ο Αρης κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, στο «Κλ. Βικελίδης». Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2.

Το ματς είχε ρυθμό από το ξεκίνημα του και στο 15′ είχε και γκολ, αφού ο Νάουμετς με πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν στο 19′ μετον Φετφατζίδη αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε και στο 22′ η τραγική έξοδος του Κουέστα είχε ως αποτέλεσμα το 0-2 για τον ΠΑΣ με τον Παντελάκη στην κενή εστία!

Οι Γιαννιώτες έμοιαζαν να βάζουν βάσεις νίκης από νωρίς, την ώρα που ο Άρης ψαχνόταν και δεν πατούσε τόσο καλά σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά αυτό θα άλλαζε στο δεύτερο… Με το ξεκίνημα της επανάληψης, στο 48′, ο Φετφατζίδης με εξαιρετικό πλασέ από το ύψος της περιοχής μείωσε σε 1-2 και από εκείνο το σημείο οι κίτρινοι φόρτσαραν και πίεσαν για την ισοφάριση.

Αυτή, τελικά, ήρθε στο 67′ με την άψογη εκτέλεση φάουλ του Ματίγια (2-2) και ο χρόνος πλέον ήταν υπέρ του Άρη, ο οποίος κυνηγούσε το τρίτο γκολ και την τρίτη νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΣ, όμως, από τη στιγμή που δέχθηκε την ισοφάριση άρχισε να λειτουργεί καλύτερα αμυντικά και κράτησε μακριά από την εστία του τους Θεσσαλονικείς, φεύγοντας με θετικό αποτέλεσμα, αν και θα μπορούσε να είναι και πιο θετικό έτσι όπως άρχισε το ματς, το «Κλεάνθης Βικελίδης».

Άρης: Κουέστα, Ροζ, Ντάτκοβιτς, Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάσα (65′ Μαντσίνι), Ματίγια (46′ Τζέγκο), Γκάμα, Μπερτόγλιο (77′ Μάνος), Φετφατζίδης, Λόπεθ.

ΠΑΣ Γιάννινα: Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Παντελάκης, Νάουμετς (46′ Κάστρο), Σιόντης, Παμλίδης (86′ Λιάτσος), Καρτάλης (63′ Ντομίνγκεθ), Κριζμάν, Λέο (56′ Λώλης).