Super League: Διπλό (1-2) του ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στον Απόλλωνα

Στην εξ αναβολής αναμέτρηση της πρώτης αγωνιστική

Ο ΠΑΣ Γιάννινα σε ένα ματς… ροντέο γλίτωσε την ισοφάριση στο 97′ και έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τη Ριζούπολη επικρατώντας με 2-1 του Απόλλωνα Σμύρνης.

Στην εξ αναβολής αναμέτρηση της πρώτης αγωνιστική στη Ριζούπολη ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν τυχερός κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Αθήνα και πήρε την πρώτη του νίκη στη σεζόν.

Η ομάδα του Γιαννίκη ήταν αρκετά καλύτερη στο πρώτο μέρος, καθώς ο Απόλλωνας δεν μπορούσε να βρει τα πατήματά του στο γήπεδο. Ο Παμλίδης ήταν αρκετά δραστήριος και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 44′ με ωραία κεφαλιά μετά από… φωτοβολίδα του Κριζμάν στο δοκάρι του Κώτσαρη, 4′ μετά ο Ελευθεριάδης έπειτα από τρομερή προσπάθεια του Πίρσον έγραψε το 2-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Παράσχος έριξε στην αναμέτρηση τον Μουνιέ με τον Γάλλο να κάνει αισθητή την παρουσία του, καθώς κέρδισε πέναλτι στο 50′ όταν και ανατράπηκε από τον Κάργα, ωστόσο ο Φατιόν έστειλε τη μπάλα αρκετά άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πολύ κοντά στο 0-3, αλλά ο Κριζμάν στην αντεπίθεση άργησε πολύ με τον Κώτσαρη να μπλοκάρει και να κρατά την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι.

Η αναμέτρηση στα τελευταία λεπτά έγινε… ροντέο με τον Απόλλωνα να μειώνει με τον Ιωαννίδη στο 82ο λεπτό και τον ΠΑΣ να γλιτώνει την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό όταν ο Χουτεσιώτης έκανε έμμεσο, αλλά απέκρουσε το σουτ του Ντάουντα για να δώσει το πρώτο τρίποντο στην ομάδα του για φέτος.