Στους τελικούς του πρωταθλήματος η ΑΕΚ!

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ πέρασε στους τελικούς για την άνοδο, αφού επικράτησε του ΑΟ Λαμίας με 3-1 σετ, κάνοντας το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών. Ο “δικέφαλος” θα αναμετρηθεί στην τελική φάση με τον Παναθηναϊκό  με μειονέκτημα έδρας, όπου μια από τις δύο ομάδες θα ακολουθήσει τον ΠΑΟΚ στην Volleyleague.

Πλέον, στην ΑΕΚ αναμένουν τους ορισμούς των τελικών με τον Παναθηναϊκό, με τον πρώτο αγώνα να γίνεται στο Χολαργό, που αποτελεί την έδρα του “τριφυλλιού”, ενώ η άνοδος θα κριθεί στις 2 νίκες.

Οι “κιτρινόμαυρες” είχαν κακή εικόνα στο πρώτο σετ, όμως στην πορεία άλλαξαν την εικόνα τους παίρνοντας το παιχνίδι.

Στο γήπεδο της Λαμία βρέθηκαν αρκετοί φίλοι της ΑΕΚ, σπρώχνοντας την ομάδα με την φωνή τους.

Πολύ άσχημα ξεκίνησε η ΑΕΚ στο πρώτο σετ. Συγκεκριμένα, βρέθηκε γρήγορα να χάνει με δέκα πόντους (15-5), δείχνοντας να μη μπορεί να απαντήσει στην Λαμία. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, η «Ένωση» δεν κατάφερε να βρει ρυθμό και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο σετ με 25-14.

Ο “δικέφαλος” μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ (2-4), όμως η Λαμία γρήγορα κατάφερε να γυρίσει το σκορ υπέρ της (6-5). Στην συνέχεια, οι “κιτρινόμαυρες” προσπέρασαν και κρατήθηκαν σταθερά μπροστά (13-14). Τελικά, η ΑΕΚ κατάφερε φτιάξει την εικόνα της από το πρώτο σετ και να πάρει το δεύτερο με 25-15.

Στο τρίτο σετ η “Ενωση” ανέβασε κι άλλο στροφές, έχοντας αφήσει πίσω της το πρώτο σετ (4-7, 12-17). Κατά την διάρκεια η ΑΕΚ, κρατούσε μια καλή διαφορά ασφαλείας (16-20) από την Λαμία και πήρε το σετ με 25-19, κάνοντας το 2-1.

H AEK ήταν πολύ καλή και στο τέταρτο σετ σε όλα τα σημεία και κατάφερε να το πάρει και αυτό με 25-21 και την νίκη με 3-1, έχοντας και επίσημα το εισιτήριο για τους τελικούς με τον Παναθηναϊκό.

Τα σετ (3-1): 25-14, 15-25, 19-25, 21-25

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Αγγέλης): Κιουτσιούκη, Σαββίδου, Φαλέγκα, Πανοπούλου, Κίσσα, Μπούκουρα / Μάρκου (λ), Καϊμάκη.
ΑΕΚ (Αποστολογιωργάκης): Τοτσίδου, Ζίγκα, Γιοβάνη, Χρήστου, Καββαδία, Ντόνα / Σκυθιώτη (λ), Μπελιά (λ), Εικοσπεντίδου.