Στον τελικό ο Τσιτσιπάς, κέρδισε και τον Φέντερερ!

O Στέφανος Τσιτσιπάς απέδειξε γιατί είναι το νούμερο ένα! Ο Έλληνας σούπερ σταρ αποδεικνύει γιατί είναι ο κορυφαίος όλων!

Κέρδισε τον Ρότζερ Φέντερερ με 2-0 σετ και προκρίθηκε στον τελικό της Κυριακής (19:30), απέναντι στον νικητή του αγώνα Τιμ ή Ζβέρεφ. Στην O2 Arena του Λονδίνου κέρδισε με 6-3, 6-4 και τα δύο σετ.

Κοίταξε στα μάτια τον βασιλιά και του έδειξε ποιος θα κάθετε στον θρόνο πλέον!

Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία που ο Έλληνας κερδίζει μέλος του Big-3 χωρίς να χάσει σετ, είναι η δεύτερη νίκη του επί του Φέντερερ και η πέμπτη απέναντι στους Big-3.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Στο 1ο σετ ο Φέντερερ θα φτάσει σε μπρέικ ποιντ στο 1ο γκέιμ αλλά ο Τσιτσιπάς θα το σβήσει και θ΄αντέξει στην πίεση για να προηγηθεί με 1-0.

Το 2-0 θα έρθει με μπρέικ για τον Έλληνα τενίστα και θα προηγηθεί με 3-0 και 4-1.

Ο Φέντερερ θα μειώσει σε 4-2 και η μεγάλη μάχη θα γίνει στο 7ο γκέιμ. Ο Ελβετός θα έχει τριπλό μπρέικ ποιντ ο Έλληνας θα σβήσει και τις τρεις ευκαιρίες και θα προηγηθεί με 5-2!

Στο 9ο γκέιμ ο Τσιτσιπάς σβήνει άλλα 2 μπρέικ ποιντ κρατάει τον Φέντερερ στο 0/6 και αφού ο “Βασιλιάς” του σβήσει 6 ματς πόιντ θα κερδίσει τελικά με 6-3!

Τρομερός και νικητής…

Στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς με μπρέικ θα προηγηθεί με 2-1 αλλά θα έχουμε συγκλονιστικό 4ο γκέιμ.

Ο Τσιτσιπάς θα σβήσει για 2η φορά τριπλό μπρέικ πόιντ αλλά ο Ελβετός με την 10η ευκαιρία του θα φτάσει στο στόχο (μπρέικ) και θα ισοφαρίσει σε 2-2.

Θα πάρει πίσω το μπρέικ για να προηγηθεί με 3-2 και με 4-2 με όπλο το σερβίς του, πριν μειώσει δύσκολα σε 4-3 ο Ελβετός.

Ο Φέντερερ θα μειώσει σε 5-4, ο Τσιτσιπάς θα σβήσει διπλό μπρέικ πόιντ και θα κερδίσει σε 1.36′.