Στο ρελαντί η Λειψία την Κολωνία

Η Λειψία εύκολα νίκησε την Κολωνία.

Η Λειψία από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειξε ότι θέλει πολύ τη νίκη. Γι’ αυτό άνοιξε το σκορ στο 22ο λέπτο ο Βέρνερ με πανέμορφο τελείωμα μέσα από την περιοχή. Μόλις 10 λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πήραν αέρα δύο τερμάτων. Συγκεκριμένα, η Λειψία κέρδισε πέναλτι, ο Φόρμπεργκ ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Το 15λεπτο αυτό η Λειψία ήταν καταιγιστική και με γκολάρα του Λάιμερ στο 37΄έγινε το 3-0. Στο σημείο εκείνο η Κολωνία αντέδρασε και έκανε το 3-1 με γκολ του Τσίκος.

Στο δεύτερο μέρος και πάλι η Λειψία ήταν καλύτερη. Στο 58΄ ο Φόρσμπεργκ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα φιλοξενούμενων. Έντεκα περίπου λεπτά αργότερα η Κολωνία απείλησε, με την κεφαλιά του Μοντέστε να περνάει λίγο άουτ.

Τελικά στο 79ο λεπτό του αγώνα ο Φόρσμπεργκ με απίθανη εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.