ΑΕΚ: Στο μικροσκόπιο οι 15 κιτρινόμαυροι του ντέρμπι

Εικόνες από το Ολυμπιακός-ΑΕΚ

Η κριτική των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ, που έπαιξαν στο ματς με τον Ολυμπιακό

Στο μικροσκόπιο του enwsi.gr, οι 15 κιτρινόμαυροι του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό:

Παναγιώτης Τσιντώτας: Πρακτικά δεν φέρει ευθύνη σε κανένα από τα τρια γκολ που δέχθηκε η ΑΕΚ, καθώς σε καμία από τις τρεις φάσεις, δεν είχε περιθώρια αντίδρασης. Ξεκίνησε το ματς μουδιασμένα, καθώς δεν είχε αγωνιστικό ρυθμό και φαινόταν. Αυτό του βγήκε κυρίως στην διαχείριση φάσεων με τα πόδια. Ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο είχε δυο καλές αντιδράσεις, μια σε σουτ του Ρατζέλοβιτς και μια σε κεφαλιά του Σισέ.

Μότα Παουλίνιο: Έπαιξε στο χθεσινό ματς και δεξί μπακ και για πρώτη φορά και ως στόπερ στην τριάδα. Προσπάθησε. Αυτή είναι η αλήθεια. Αλλά η προσπάθεια δεν αρκεί. Και αυτό είναι αλήθεια. Δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα σωστά στα πόδια του όσο ήταν δεξί μπακ και όσο έπαιζε στόπερ δυσκολευόταν, όπως ήταν λογικό να βρει τον χώρο του και τον έχανε συνεχώς.

Μάριος Οικονόμου: Μπορεί να μην έκανε το πολύ μεγάλο λάθος, όμως η χαλαρότητα με την οποία αντιμετώπισε πολλές φάσεις, αποτέλεσε μεγάλο πρόβλημα για την αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ. Ειδικά στην φάση του τρίτου γκολ που κάνει το λάθος ο Σιμόες, ο Οικονόμου δεν πηγαίνει δυνατά πάνω στην μπάλα, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να διώξει.

Στράτος Σβάρνας: Ούτε και ο νεαρός στόπερ κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων. Πολλές φορές έχασε την θέση του, πολλές φορές έκανε λάθος εκτίμηση φάσης. Κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, διότι στο δεύτερο ανέβηκε αρκετά.

Μιχάλης Μπακάκης: Μετά από σχεδόν έναν μήνα επέστρεψε στην αγωνιστική δράση και κλήθηκε να πάρει ρόλο αριστερού μπακ, ελλείψει Λόπες. Ήταν λογικό να μην έχει καθόλου αγωνιστικό ρυθμό και να έχει πολλά ζητήματα καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ενώ έχασε την μονομαχία με τον αντίπαλο του, στην φάση του δεύτερου γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, όταν από τους παίκτες που ανέβηκαν περισσότερο, καθώς βρήκε τον αγωνιστικό ρυθμό του.

Αντρέ Σιμόες:Θα μπορούσε να ήταν και από τους καλύτερους παίκτες της ΑΕΚ. Έτρεξε πολύ, πάλεψε πολύ και ήταν από τους ποδοσφαιριστές που ακόμα και στο κακό πρώτο 25άλεπτο της ομάδας στο πρώτο ημίχρονο, προσπαθούσε να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα και να κλείσει όσες τρύπες έκλειναν. Χρεώνεται ωστόσο το λάθος στο τρίτο γκολ του Ολυμπιακού.

Ντάμιαν Σιμάνσκι: Επέστρεψε στην βασική ενδεκάδα και έπαιξε σε ρόλο δεύτερου αμυντικού μέσου, δίπλα στον Σιμόες. Στο πρώτο ημίχρονο είχε αρκετά προβλήματα. Ειδικά στα ανασταλτικά του καθήκοντα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καρέρα τον μετακίνησε σε ρόλο δεξιού μπακ και έκανε φιλότιμες προσπάθειες για να μπορέσει να ανταποκριθεί.

Πέτρος Μάνταλος: Ήταν ο μοναδικός παίκτης τον οποίο πραγματικά αισθάνθηκε η άμυνα του Ολυμπιακού. Σχεδόν όλες οι φάσεις της ΑΕΚ έχουν βγει από τα πόδια του. Μπορεί ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, να μην είχε καλά τελειώματα. Όμως γενικώς δημιούργησε μόνος του φάσεις, εκτέλεσε και ήταν ο μοναδικός που άγγιξε το γκολ. Φέρει ευθύνη στο πρώτο γκολ του Ολυμπιακού.

Ντάνι Βέρντε: Το πάλεψε αρκετά ο Ιταλός και παρόλο που χρειάστηκε πολλές φορές να αλλάξει θέση στο γήπεδο. Έπαιξε ακόμα και ως δεύτερος φορ. Είχε ένα σουτ πανω στην κίνηση το οποίο απέκρουσε ο Σα και μάλιστα στο 1-0 και είχε και μια προσπάθεια από δεξιά και ένα πλασέ με το αριστερό, το οποίο επίσης απέκρουσε ο τερματοφύλακας του ΟΣΦΠ.

Χρήστος Αλμπάνης: Ξεκίνησε το ματς ως αριστερό  εξτρέμ και η αλήθεια είναι πως στα πρώτα δύσκολα λεπτά του ματς, δεν βοήθησε καθόλου στην άμυνα. Στη συνέχεια ο Καρέρα τον μετέθεσε στην δεξιά πλευρά στην αλλαγή του σχηματισμού. Και πήρε ολόκληρη την πτέρυγα. Ρόλος δύσκολος, στον οποίο προσπάθησε να ανταποκριθεί. Αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Σέρχιο Αραούχο: Έτρεξε πολύ, αλλά ουσιαστική απειλή για την άμυνα του Ολυμπιακού, δεν ήταν σε καμία στιγμή. Φάνηκε μόνο σε δυο στατικές φάσεις, όταν πήρε κεφαλιές μέσα στην καρδιά της άμυνας του αντιπάλου, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο. Κατά τα άλλα δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός.

Νέναντ Κρίστιτσιτς: Η πρώτη αλλαγή του Καρέρα και μάλιστα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Η είσοδος του Σέρβου χαφ, ήταν ο βασικός λόγος που η ΑΕΚ έδειχνε να συνέρχεται κάπως αγωνιστικά και να πατάει καλύτερα στο γήπεδο. Πήρε μάχες στη μεσαία γραμμή και έβγαλε την ΑΕΚ από την περιοχή της.

Μάρκο Λιβάγια: Ο Καρέρα έριξε στο ματς τον Κροάτη φορ, ωστόσο αυτός δεν μπόρεσε να κάνει κάτι για να αλλάξει την μοίρα της ομάδας στο Φάληρο. Πήρε δυο – τρεις προσπάθειες πάνω του, αλλά δεν τις ολοκλήρωσε με σωστό τρόπο.

Νέλσον Ολιβέιρα: Μαζί με τον Λιβάγια, ο Καρέρα έριξε στο γήπεδο και τον Πορτογάλο φορ. Όμως ο Ολιβέιρα ήταν ακόμα περισσότερο άφαντος σε σχέση με τον Λιβάγια. Δεν πήρε πολλές φάσεις πάνω του και δεν κατάφερε να απειλήσει καθόλου την αντίπαλη εστία.

Ανέλ Σαμπανάτζοβιτς: Τελευταία κίνηση του Καρέρα, περισσότερο για να πάρει ανάσες ο Μάνταλος. Στον λίγο χρόνο που είχε στην διάθεση του ο «Σάμπα» προσπάθησε κάπως να φανεί.