Στο μικροσκόπιο οι 14 κιτρινόμαυροι του τελικού

Εικόνες από το ΑΕΚ-Ολυμπιακός

Η κριτική των παικτών της ΑΕΚ, που έπαιξαν στο ματς με τον ΟΣΦΠ

Στο μικροσκόπιο του enwsi.gr, οι 14 κιτρινόμαυροι που έπαιξαν στον τελικό:

Παναγιώτης Τσιντώτας: Ήταν ο ποδοσφαιριστής που κράτησε την ΑΕΚ ζωντανή στον τελικό, μέχρι και το τέλος του. Απέκρουσε το πέναλτι του Ελ Αραμπί και απέτρεψε το 2-0. Όπως και απέτρεψε το 2-0 στο 49’, όταν «νίκησε» τον Μασούρα σε τετ α τετ. Ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, ακόμα δυο φορές, ήταν σταθερός και είπε «όχι» σε προσπάθειες του Ολυμπιακού.

Μιχάλης Μπακάκης: Παρότι κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, είχε καλές προσπάθειες, τόσο αμυντικά, όσο και στα ανεβάσματά του, η φάση που τον «σημάδεψε» στο ματς ήταν το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε. Και περισσότερο για λόγους ψυχολογικούς, ο Καρέρα αποφάσισε να το βγάλει νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο.

Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι: Προσπάθησε να δώσει ισορροπία στην αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ, αλλά και να κτίσει το παιχνίδι της ομάδας από τα μετόπισθεν. Στο πρώτο ημίχρονο το κατέφερε σε μεγάλο βαθμό, όμως χρεώνεται το λάθος στην ευκαιρία του Ελ Αραμπί. Στο δεύτερο ημίχρονο έχασε αρκετές φορές την θέση του, κάτι πάντως που ήταν εν μέρει δικαιολογημένο, έτσι όπως πήγε το ματς.

Στράτος Σβάρνας: Δεν ήταν σε καλό βράδυ ο διεθνής κεντρικός αμυντικός. Έχει μερίδιο ευθύνης στην φάση του γκολ του Ραντζέλοβιτς, καθώς κάνει πίσω βήματα και δεν πέφτει πάνω στον αντίπαλο του. Ενώ ήταν αρκετά ασταθής και δεν είχε σιγουριά στις κινήσεις του, κάνοντας αρκετά λάθη, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Έλντερ Λόπες: Ούτε και ο Πορτογάλος μπακ ήταν σε καλό βράδυ. Είναι απών στην φάση που σκοράρει ο Ρατζέλοβιτς. Ενώ παρόλο που έκανε πολύ δυναμικό ξεκίνημα, δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Είχε ζητήματα στο ανασταλτικό κομμάτι. Ενώ στο επιθετικό, παρόλο που βγήκε πολλές φορές στην επίθεση και έκανε ανεβάσματα, δεν ολοκλήρωσε σωστά καμία φάση.

Αντρέ Σιμόες: Έτρεξε πολύ, έδωσε πολλές μάχες στο ανασταλτικό κομμάτι και κάλυψε πολλούς χώρους στη μεσαία γραμμή. Το ζήτημα ήταν πως η ΑΕΚ από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ και χρειαζόταν πολύ περισσότερες βοήθειες στο δημιουργικό κομμάτι. Κάτι που ο Πορτογάλος χαφ, δεν μπορούσε να κάνει.

Νέναντ Κρίστιτσιτς: Ήταν ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο. Έκανε αυτό που έπρεπε μην την μπάλα στα πόδια του και έβρισκε τρόπους να «τρυπάει» την αντίπαλη άμυνα με κάθετες πάσες. Μάλιστα ήταν και ο μόνος που το έκανε. Παρόλο αυτά, στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε ανάλογη συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο. Προσπαθούσε βεβαίως και πάλι να απλώσει το παιχνίδι της ΑΕΚ και να το οργανώσει, αλλά όχι με την ίδια αποτελεσματικότητα όπως στο πρώτο ημίχρονο.

Πέτρος Μάνταλος: Ξεκίνησε πολύ καλά τον τελικό. Με πρωτοβουλίες, ζητώντας συνεχώς την μπάλα στα πόδια του. Και με τάση να προσπαθήσει να φτιάξει το παιχνίδι της ομάδας. Παρόλα αυτά, τις περισσότερες φορές, δεν του έβγαιναν αυτά που δοκίμαζε. Είχε ένα σουτ μέσα από την περιοχή που απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο. Και στο δεύτερο επί της ουσίας δεν μπόρεσε να βοηθήσει σχεδόν καθόλου.

Μάρκο Λιβάγια: Από τον αγωνιστικό της ηγέτη, η ΑΕΚ περίμενε έναν εντελώς διαφορετικό τελικό. Ο Λιβάγια ήταν από την αρχή του ματς εξαιρετικά νευρικός. Έκανε πολλά λάθη σ’ όλο το πρώτο ημίχρονο και ένα εξ αυτών, οδήγησε και στο γκολ το οποίο πέτυχε ο Ολυμπιακός και με το οποίο πήρε τον τελικό. Γενικώς δεν του βγήκε απολύτως τίποτα ούτε στο πρώτο, ούτε στο δεύτερο ημίχρονο και φάνηκε μόνο σε ορισμένα καλά εκτελεσμένα στημένα.

Νέλσον Ολιβέιρα: Από έναν φορ της ποιότητας του Πορτογάλου, η ΑΕΚ προφανώς περίμενε πολλά περισσότερα, ακόμα και αν δεν πήρε τόσες πολλές φορές την μπάλα στα πόδια του όπως την ήθελε. Επίσης από έναν φορ της ποιότητας του Ολιβέιρα, περιμένει κανείς να εκτελέσει πιο δυνατά εξ επαφής στην σημαντικότερη ευκαιρία της ΑΕΚ η οποία μάλιστα ήταν στο 0-0.

Ντάνι Βέρντε: Είναι αλήθεια πως πήρε πολλές φορές την μπάλα στα πόδια του. Και στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο. Προσπάθησε να πάρει πρωτοβουλίες. Όμως και πάλι το πρόβλημα που είχε ήταν, πως δεν ολοκλήρωσε σωστά σχεδόν καμία από τις πρωτοβουλίες αυτές. Και μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο ξόδεψε πολύ εύκολα, δυο επιθέσεις με καλές προϋποθέσεις για την ΑΕΚ.

Χρήστος Αλμπάνης: Ήταν η πρώτη κίνηση του Καρέρα από τον πάγκο. Τον έβαλε στην θέση του Βέρντε και μάλιστα τον έστειλε αριστερά και μετέθεσε τον Λιβάγια στο δεξί άκρο. Ο Αλμπάνης έδειχνε να μπαίνει ορεξάτος στο ματς και να παίρνει κάποιες πρωτοβουλίες. Όμως χωρίς επί της ουσίας σε κανένα σημείο να μπορέσει να δημιουργήσει πραγματικό κίνδυνο στην αντίπαλη εστία.

Παουλίνιο Μότα: Μπήκε στην θέση του Μπακάκη, με την προοπτική να δώσει και περισσότερη επιθετικότητα από την δεξιά πλευρά. Ωστόσο η αλήθεια είναι πως δεν πήρε τίποτα η ομάδα απ’ αυτή την αλλαγή. Δεν βοήθησε ο Παουλίνιο καθόλου επιθετικά, ενώ είχε και πολλά προβλήματα στο ανασταλτικό κομμάτι.

Θεοδόσης Μαχαίρας: Η 3η και τελευταία κίνηση του Καρέρα από τον πάγκο. Χρησιμοποίησε τον νεαρό και πάλι σε ρόλο εσωτερικού χαφ, όπως ακριβώς δηλαδή τον δουλεύει και στα Σπάτα. Ο νεαρός έδειξε διάθεση, μπήκε δυνατά σε κάποιες μάχες, αλλά ουσιαστική βοήθεια δεν κατάφερε να προσφέρει. Παρόλο που δεν σταμάτησε λεπτό να προσπαθεί