Στο... κυνήγι της Αϊντχόφεν ο Αγιαξ, πέρασε και από την Ουτρέχτη (3-1)

Σε απόσταση… αναπνοής από την κορυφή της Eredivisie παρέμεινε ο Αγιαξ, μετά τη νίκη του με 3-1 στην Ουτρέχτη. Ο Αίαντας με την επικράτησή του μείωσε ξανά στους δύο βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν, που η οποία νίκησε χθες με ανατροπή την Αλκμααρ.

Ντόλμπεργκ, Τάντιτς και Ντε Γιονγκ πέτυχαν τα γκολ του Αγιαξ, ο Φένεμα το γκολ της Ουτρέχτης που παραμένει τέταρτη στον πίνακα.

Αιφνιδίασε ο Άγιαξ την Ουτρέχτη πολύ νωρίς στο ματς με τον Ντόλμπεργκ να σκοράρει το 7ο φετινό του γκολ μετά από την ασίστ του Μπλιντ. Τεράστιο το κενό στην ανοργάνωτη άμυνα της ομάδας του Άντβοκατ με τους παίκτες του Αίαντα να αλλάζουν τη μπάλα με το πάσο τους και να βάζουν γκολ προπόνησης στο 15ο λεπτό.

Ο Άγιαξ δεν απειλήθηκε καθόλου στο πρώτο ημίχρονο από την Ουτρέχτη που άργησε να συνέλθει. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως η έμπνευση του Ζιχέχ να βρει τον Τάντιτς και η εξυπνάδα του Σέρβου να γυρίσει γρήγορα προς τον Ντόλμπεργκ που ανατράπηκε από τον Γιάνσεν, έδωσε το δικαίωμα στον Άγιαξ να κερδίσει πέναλτι με τον Δανό.Ο Τάντιτς το εκτέλεσε πετυχαίνοντας το 10ο γκολ στη σεζόν σκοράροντας για 2η σερί αγωνιστική.

Η Ουτρέχτη ξαναμπήκε στο παιχνίδι με το γκολ του Φένεμα από την εξαιρετική σέντρα του Κλάιμπερ στο 74ο λεπτό ,αλλά στην προσπάθεια της να ισοφαρίσει βγήκε μπροστά αφήνονατς κενούς χώρους με τον Ζιγέχ να τους εκμεταλλεύεται και να μοιράζει στο Φρέκνι Ντε Γιονγκ που διαμόρφωσε το τελικό 1-3.