Στην κορυφή του κόσμου η Ρεάλ Μαδρίτης!

Παγκόσμια πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης μετά την ευρεία νίκη της επί της Αλ Αϊν στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων. Όντας ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πετυχαίνοντας τέσσερα πολύ όμορφα τέρματα οι Μαδριλένοι επικράτησαν με 4-1 της ομάδας από τα ΗΑΕ και κατέκτησαν το πρώτο τους τρόπαιο στην μετά Κριστιάνο εποχή.

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 4′ έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ όταν ο Γιορέντε έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα βρήκε στα σώματα και σταμάτησε στο δοκάρι. Η απάντηση της ομάδας του Μάμιτς ήρθε λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 12′ όταν μετά από κακό γύρισμα του Σέρχιο Ράμος ο Ελ Σαχάτ μπήκε από δεξιά και αφού πέρασε και τον Κουρτουά πλάσαρε όμως ο Ισπανός αμυντικός γύρισε και έσωσε πάνω στη γραμμή για να διορθώσει έτσι ουσιαστικά το δικό του λάθος.

Η Αλ Αΐν δεν κατάφερε να προηγηθεί και το πλήρωσε στην αμέσως επόμενη φάση. Ο Λούκα Μόντριτς δεν αναδείχθηκε τυχαία ως ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής στον πλανήτη. Ο Κροάτης σε μία φάση που ξεκίνησε από τα δικά του πόδια, με ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε στη Ρεάλ Μαδρίτης το προβάδισμα. Μάλιστα, τέσσερα λεπτά αργότερα οι Πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν μία ανάσα και από το 2-0 όμως το πλασέ του Βάσκεθ πέρασε ελάχιστα εκατοστά άουτ. Μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και μέχρι την ανάπαυλα, ο ρυθμός έπεσε, ωστόσο, η ομάδα του Σολάρι είχε δύο ακόμα καλές ευκαιρίες για να σκοράρει με Μπενζεμά και Μπέιλ να μην καταφέρνουν όμως να βρουν δίχτυα στο 35′ και στο 39′ αντίστοιχα.

Οι παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης μπήκαν στην επανάληψη με σκοπό να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ που σε μεγάλο βαθμό θα έκρινε οριστικά και την τύχη του τελικού και δεν άργησαν να τα καταφέρουν. Στο 60′ ο Γιορέντε με βολέ στην κίνηση από το ημικύκλιο της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανύμπορου να αντιδράσει Έισα και έγραψε το 2-0. Το τέρμα αυτό ψαλίδισε τις όποιες ελπίδες της Αλ Αΐν και ουσιαστικά μετέτρεψε το τελευταίο μισάωρο σε τυπική διαδικασία.

Μάλιστα, στο 79′ ο αρχηγός των Μαδριλένων ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Μόντριτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σέρχιο Ράμος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα για τρίτη φορά στα δίχτυα της ομάδας του Μάμιτς. Η Αλ Αΐν κατάφερε στο 86′ να μειώσει σε 3-1 με κεφαλιά του Σιοτάνι μέσα από την μεγάλη περιοχή, όμως το κερασάκι στην τούρτα της νίκης της Ρεάλ ήρθε στις καθυστερήσεις όταν ο Βινίσους πήγε να γυρίσει στον Μπέιλ, η μπάλα κόντραρε στον Ναντέρ και κατέληξε στην εστία του Έισα. Έτσι, το 4-1 ήταν το τελικό σκορ και σφράγισε την κατάκτηση του τροπαίου από τη Ρεάλ Μαδρίτης που έγραφε ιστορία φτάνοντας τα τέσσερα και αφήνοντας πίσω της την Μπαρτσελόνα με τρία.