Στην Ευρώπη πάει καλά -«Τρένο» και στη Λιθουανία η ΑΕΚ!

Εικόνες από το Λιετκαμπέλις-ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πέρασε και από την Λιθουανία και πήρε τη νίκη με 84-65 κόντρα στην Λιετκαμπέλις στην 13η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τη «Βασίλισσα» προκειμένου να φτάσει σε μία άνετη επικράτηση κόντρα στους Λιθουανούς και να παραμείνει στην κορυφή του Γ΄Ομίλου της διασυλλογικής διοργάνωσης με ρεκόρ 11-2.

Εκπληκτικός για ακόμη ένα βράδυ ο Βινς Χάντερ που ήταν ασταμάτητος μέσα στην ρακέτα με 25 πόντους και 12/13 δίποντα ενώ «άγγιξε» το νταμπλ-νταμπλ με τα 8 ριμπάουντ που «μάζεψε» ενώ είχε και 5 ασίστ. Πολύ καλός για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Γιόνας Ματσιούλις με 18 πόντους.

Για την 13η αγωνιστική του Basketball Champions League, η ΑΕΚ είχε να αντιμετωπίσει την Λιετκαμπέλις στη Λιθουανία. Η «Ένωση» προερχόταν από την ήττα κόντρα στον ΠΑΟΚ (88-79) για την 15η αγωνιστική της Betshop Basket League και είχε ως στόχο να αντιδράσει από την ήττα στη Θεσσαλονίκη και να πάρει μία νίκη που θα την διατηρήσει στην πρώτη θέση του ομίλου.

Ο Λούκα Μπάνκι ταξίδεψε στην παγωμένη Λιθουανία με… 11άδα αφού δεν υπολόγιζε στους Ντούσαν Σάκοτα, Βασίλη Καββαδά και Δημήτρη Μωραΐτη οι οποίοι παρέμειναν στην Αθήνα. Ο Ιταλός κόουτς παρέταξε την «κιτρινόμαυρη» πεντάδα με τους Τζόρνταν Θίοντορ, Μάλκολμ Γκρίφιν, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Γιόνας Ματσιούλις και Βινς Χάντερ.

Με την εκκίνηση του ματς η ΑΕΚ έδειξε πως δεν ταξίδεψε μέχρι το μακρινό… Πανεβέζις για να «κοροϊδέψει» αφού έδειξε αποφασισμένη να πάει για τη νίκη. Στις αρχές το σύνολο του Λούκα Μπάνκι είχε ένα προβάδισμα +3 (6-9, 4′), ωστόσο κάποια λάθη των παικτών του τον έβγαλαν εκτός εαυτού αφού έβαλε τις φωνές στο τάιμ άουτ. Δια χειρός Βινς Χάντερ η διαφορά πήγε στη μέγιστη της τιμή μέχρι εκείνο το σημείο, δηλαδή το +7 (8-15, 6′). Οι Λιθουανοί κατάφεραν να βρουν ρυθμό και με σκληρή άμυνα βρήκαν λύσεις κόντρα στην «Ένωση» με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με την ΑΕΚ στο -4 (22-18, 10′).

Οι γηπεδούχοι βρήκαν για λίγο τα… κουμπιά του «Δικέφαλου» καταφέρνοντας να ξεφύγουν στο +9 (27-18) ενώ λίγο αργότερα έφτασαν σε διψήφιο αριθμό διαφοράς (31-21) καταφέροντας να βγάλουν τον Ιταλό κόουτς εκτός εαυτού για άλλη μια φορά. Εκεί ήταν όπου ο… διακόπτης γύρισε και η διψήφια διαφορά πήγε γρήγορα στο -3 με τον Γιόνας Ματσιούλις να ηγείται της προσπάθειας με 8 σερί πόντους (35-32), ενώ λίγο αργότερα ο Θίοντορ χτύπησε στον αιφνιδιασμό κάνοντας το επιμέρους σκορ για την ΑΕΚ 16-2 (35-38, 19′). Το ματς οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με την «Βασίλισσα» να είναι μπροστά στο σκορ με +3 (37-40, 20′).

Με την επιστροφή στο παρκέ της Cido Arena, ο «Δικέφαλος» θέλησε να καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Στο πλαίσιο αυτό, με ένα ωραίο σερί και έναν τρομερό Χάντερ έφτασε στο +10 (37-47) ενώ στα μέσα τις περιόδου η διαφορά έμεινε στο ίδιο επίπεδο (45-55, 25′). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο -7 (54-61, 28′) ωστόσο δεν είχαν καμία τύχη και το δεκάλεπτο έληξε με 67-54 υπέρ της ΑΕΚ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο στην Λιθουανία είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα αφού η «Βασίλισσα» είχε ξεκαθαρίσει πλήρως την υπόθεση νίκη και οι γηπεδούχοι είχαν δεχθεί πλήρως την κατάσταση. Η ψαλίδα άνοιξε μέχρι τους… 20 πόντους (58-78) από την ΑΕΚ με τους Ματσιούλις και Χάντερ να κάνει ότι θέλει την άμυνα των γηπεδούχων. Εν τέλει το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 84-65 με την Ένωση να παίρνει ένα εύκολο διπλό χάρη στο εκπληκτικό τρίτο της δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 37-40, 54-67, 65-84.

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Νέναντ Τσάνακ): Ντίμετς 12 (6 ριμπάουντ), Κουλβιέτις 9 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρουμπτσαβίτσιους, Σίνοβετς 8, Γουίλσον 9 (6 ριμπάουντ), Γιασάιτις 10 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κούπσας 7, Ταρόλις 6, Βαλίνσκας 4.

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Γκρίφιν 11 (1), Τζέιμς 11, Ρογκαβόπουλος, Τσαλμπούρης 2, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Χάντερ 25 (12/13 δίποντα, 1/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Λαρεντζάκης 8 (1), Ματσιούλις 18 (5/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σαντ-Ρος 2, Θίοντορ 7 (7 ασίστ).