Σταθερότητα και μεγάλη ποιότητα η επίθεση της ΑΕΚ

Το όγδοο της ματς, έδωσε στα φετινά πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ η ΑΕΚ, που κέρδισε τον Άρη με 89-84 και έδειξε σταθερότητα και μεγάλη ποιότητα στο επιθετικό κομμάτι.

Συγκεκριμένα, ήταν η πρώτη φορά που η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς, κατάφερε να πετύχει και στις τέσσερις περιόδους ενός αγώνα, τουλάχιστον 20 πόντους. Μάλιστα, αυτό είναι κάτι που δεν το έκανε ούτε στα 26 ματς της κανονικής σεζόν, δηλαδή είναι η πρώτη φορά που συνέβη τη φετινή σεζόν.

Στην 1η περίοδο στον αγώνα του ΟΑΚΑ, ο «δικέφαλος» σκόραρε 24 πόντους, όσους έβαλε δηλαδή και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στην 3η περίοδο, η ΑΕΚ σημείωσε 20 πόντους και στο τέταρτο δεκάλεπτο πέτυχε άλλους 21. Κοινώς, η «Ένωση» δεν είχε μεταπτώσεις στην επίθεση αυτή την φορά και ήταν σταθερά καλή.

Είναι πολύ σημαντικό που οι παίκτες του Ζντοβτς έδειξαν μεγάλη ποιότητα στο συγκεκριμένο κομμάτι, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι απουσίαζε ο κορυφαίος σκόρερ της ομάδας, Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Επίσης, δεν πρέπει να ξεχνάει κανείς, ότι έλειπαν επίσης οι Δημήτρης Κατσίβελης και Γιάννης Καλαμπόκης, οπότε η ΑΕΚ τα πήγε πολύ καλά στην επίθεση, παρά την απουσία τριών παικτών της.