Στα ίσια μέσα στο ΣΕΦ και έτοιμη για Στρασμπούρ η ΑΕΚ!

Οι εποχές που η ΑΕΚ κατέβαινε στο Φάληρο για να χάσει τιμητικά, έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί. Μπορεί η Ενωση να μην πέτυχε το 3/3 τη φετινή σεζόν κόντρα στον Ολυμπιακό, αλλά έδειξε πως μπορεί να δει στα ίσια κάθε αντίπαλο. Εστω και χωρίς τον Χάρις, η ΑΕΚ διεκδίκησε τη νίκη μέσα στο ΣΕΦ, αλλά έχασε στις λεπτομέρειες από τον Ολυμπιακό με 100-86. Το σημαντικό πάντως είναι πως έδειξε πανέτοιμη για τη μεγάλη ρεβάνς της Μ. Τετάρτης με τη Στρασμπούρ για το Champions League.

Παρά την απουσία του Χάρις, η ΑΕΚ πήγε στο ΣΕΦ για να διεκδικήσει τις δικές της πιθανότητες. Ο Σάκοτα κάλυψε το κενό του Αμερικανού με τον Βασιλόπουλο και με τους υπόλοιπους τέσσερις της «κλασικής» πεντάδας (Γκριν, Λαρεντζάκη, Χάντερ και Τζέιμς) και οι «κιτρινόμαυροι» επέβαλαν τον ρυθμό τους. Η μπάλα κοντά στο καλάθι, όπου ο Χάντερ έκανε θραύση, καλή άμυνα, ισορροπία στο γήπεδο.

Με τον Αμερικανό σέντερ να οδηγεί, η ΑΕΚ είχε πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα και κατάφερε να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ, χτίζοντας παράλληλα και μια μικρή διαφορά. Η άμυνα της Ενωσης ήταν εξαιρετική, υπήρχαν επτά κλεψίματα (!) και έτσι η πρώτη περίοδος βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με δύο πόντους (21-19).

Ο Σάκοτα φρέσκαρε την ομάδα για να μοιράσει χρόνο, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» δεν έδειξαν να χάνουν την αυτοσυγκέντρωση τους. Αντίθετα, με τον Ντούσαν Σάκοτα να μπαίνει…σεληνιασμένος και να «πυροβολεί» από το τρίποντο, η ΑΕΚ συνέχισε να διατηρεί την υπέρ της διαφορά. Παράλληλα, περνούσε την μπάλα κοντά στο καλάθι και βρήκε πόντους από τον Μαυροειδή.

Το πρόβλημα ήταν στην άμυνα που χαλάρωσε. Στη δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ δέχτηκε 33 πόντους, με τον Ολυμπιακό να χτυπά από την περιφέρεια και τους Σπανούλη, Μπράουν και Στρέλνιεκς. Η ΑΕΚ κυριαρχούσε στα ριμπάουντ (14-13), είχε περισσότερες ασίστ (9-8), αλλά ο Ολυμπιακός σούταρε με το εξωπραγματικό 73% στα δίποντα και 46% στα τρίποντα και έτσι είχε προβάδισμα με έξι (52-46).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και βρισκόταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Ο Τζέιμς πήρε μπροστά και ήταν συμπαραστάτης του Χάντερ, η μπάλα μεταφερόταν κάτω από το καλάθι και η Ενωση βρισκόταν μέσα στο ματς. Είναι ενδεικτικό πως ο Σφαιρόπουλος άφηνε συνεχώς στο παρκέ τον Σπανούλη, που είχε 14 πόντους και οκτώ ασίστ και δημιουργούσε ζητήματα στην άμυνα της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ συνέχισε να μοιράζει σωστά το παιχνίδι, έπαιζε καλή επιθετική άμυνα. Βέβαια, οι διαιτητές σε κρίσιμο σημείο χρέωσαν με τεχνική ποινή τον Λαρεντζάκη και η διαφορά άνοιξε. Η Ενωση κόλλησε επιθετικά, ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και έτσι κατάφερε να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα και με επιμέρους 22-15, κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο με 74-61.

Στην τελευταία περίοδο, με τον Πάντερ να κάνει θραύση η ΑΕΚ προσπαθούσε να μπει ξανά στο παιχνίδι. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός με την εμπειρία του, στηρίχτηκε στους Σπανούλη και Μιλουτίνοφ για να κρατήσει την Ενωση σε απόσταση βολής. Συν βέβαια κάποια κρίσιμα σφυρίγματα, με τον Ολυμπιακό να εκτελεί διπλάσιες βολές από την ΑΕΚ.

Η Ενωση πληγωνόταν έξω από τη γραμμή του τριπόντου, όπου σούταρε με 33%. Η ΑΕΚ είχε χάσει τη συγκέντρωση της, χαλάρωσε στην άμυνα και στα τελευταία λεπτά η διαφορά άνοιξε. Οι παίκτες της ΑΕΚ δεν έδειξαν προσοχή και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 100-86.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Τζέιμς 9, Γκριν 9, Βασιλόπουλος 4, Λαρεντζάκης 7, Χάντερ 8, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 12, Ατιτς 5, Μαυροειδής 6, Καββαδάς 2, Πάντερ 24

Ολυμπιακός (Γ. Σφαιρόπουλος): Μακ Λιν 7, Σπανούλης 21, Τιλί 5, Μάντζαρης 6, Ρόμπερτς 10, Μπράουν 15, Παπαπέτρου 7, Μιλουτινοφ 11, Στρέλνιεκς 18, Μπόγρης