«Σπρωχτά» στην Ευρώπη ο Ολυμπιακός, 2-0 την Ομόνοια

Με πέναλτι του Βαλμπουενά και σουτ του Ελ Αραμπί

Το πρώτο, πολύ μεγάλο βήμα, για την πρόκρισή του στους ομίλους του Champions League έκανε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Τετάρτης. Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι «πέταξαν» πάλι στα σκουπίδια ένα ημίχρονο, στην επανάληψη βελτιώθηκαν με τις αλλαγές του Μαρτίνς και πήραν τη νίκη με 2-0 επί της Ομόνοιας που τους βάζει σε θέση απόλυτου φαβορί ενόψει της ρεβάνς του ΓΣΠ την επόμενη εβδομάδα. Με πέναλτι-γκολ του Βαλμπουενά ενώ έχει προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Ραντζέλοβιτς στη φάση που το κέρδισε, ήρθε το 1-0, ενώ ο Ελ Αραμπί με γκολάρα σφράγισε τη νίκη στις καθυστερήσεις.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κάνει από τα πρώτα δευτερόλεπτα ένα κλασικό εντός έδρας παιχνίδι του, με την Ομόνοια αντίθετα να κάνει… ό,τι περνάει από το χέρι της για να τον αποτρέψει! Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κατοχή μπάλας σταθερά μεταξύ 60%-70% όμως αυτή ήταν «φλύαρη» στο συντριπτικό ποσοστό της, χωρίς κίνηση στον χώρο από τους «ερυθρόλευκους» και χωρίς πολλή ένταση στο παιχνίδι τους γενικότερα. Ναι μεν η κυκλοφορία μπάλας και η κατοχή της ομάδας του Μαρτίνς της επέτρεψε τουλάχιστον να μην απειληθεί ούτε στο ελάχιστο, ωστόσο ούτως ή άλλως η πρόθεση των Κυπρίων φάνηκε εξ αρχής ότι δεν ήταν να είναι ιδιαίτερα ενεργοί από τη μέση και μπροστά.

«Μιλώντας» για την Ομόνοια, η ομάδα του Μπεργκ ήταν αυτή που έκανε αντίθετα το κλασικό παιχνίδι της. Ένα παιχνίδι πιστό αντίγραφο του Νορβηγού από τα χρόνια που έπαιζε μπάλα δηλαδή. Με εξαιρετικά προσεκτική τακτική, δύο ζώνες άμυνας με τις γραμμές πολύ κοντά μεταξύ τους, στα 3-4 μέτρα και χωρίς μεγάλο πλάτος στο γήπεδο, κάτι που σήμαινε ότι ο Ολυμπιακός έπρεπε να διασπάσει ένα ανθρώπινο τείχος 10 αμυνόμενων που δεν είχαν και πρόβλημα να βάλουν τα πόδια τους στη φωτιά όταν χρειαζόταν. Με την εμφάνιση που έκανε στο πρώτο ημίχρονο όμως, αυτό δεν θα μπορούσε να συμβεί ούτε αν οι δύο ομάδες έπαιζαν… τρεις ώρες.

Οι Πειραιώτες πρακτικά δεν βρήκαν ποτέ χώρο γύρω ή μέσα στην περιοχή του Φαμπιάνο πλην μιας εξαίρεσης, όταν ο Χασάν είχε μια κεφαλιά λίγο άουτ. Από εκεί και πέρα, η έλλειψη έντασης, η έλλειψη διάθεσης για σπριντ στον χώρο και η άψογη τακτική, οργάνωση και συγκέντρωση της Ομόνοιας, προσέφεραν ουσιαστικά τα… κουλούρια του πρώτου μέρους, με το 0-0 να φαντάζει απολύτως λογικό και φυσιολογικό, παρά την εδαφική υπεροχή του Ολυμπιακού που δοκίμαζε να απειλήσει μονάχα με μακρινά σουτ σε όλο αυτό το διάστημα. Ήταν ξεκάθαρο ότι η ομάδα του Μαρτίνς θα έπρεπε να αλλάξει πολλά στο παιχνίδι της για να πάρει προβάδισμα πρόκρισης…

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, ο Ολυμπιακός ήταν μεν ένα κλικ πι0 σβέλτος στις κινήσεις του, όμως και πάλι ουσιαστικά ξόδεψε ένα τέταρτο αγώνα χωρίς να απειλήσει επί της ουσίας. Σε εκείνο το σημείο, ο Μαρτίνς άλλαξε το σχήμα σε καθαρό 4-4-2, βάζοντας στο ματς και τον Ελ Αραμπί, αλλά και τον Ραντζέλοβιτς για να δώσει ένταση και ταχύτητα. Όπως είχε συμβεί στο ματς με τον Αστέρα, αλλά με αντίθετους πρωταγωνιστές, αυτή τη φορά τη ροή του αγώνα την άλλαξε ο νεαρός Σέρβος, ενώ και η παρουσία του Μαροκινού έβαλε ακόμη πιο «μέσα» στην περιοχή της την Ομόνοια. Μετά από μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Ελ Αραμπί, ένα δίλεπτο μετά ο Ολυμπιακός βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Ο Ραντζέλοβιτς κέρδισε το πέναλτι από τον Λέζιακς, με τον Σέρβο πάντως να έχει κάνει νωρίτερα φάουλ, ο Βαλμπουενά το εκτέλεσε εύστοχα και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έλυσαν τον… γόρδιο δεσμό στην άμυνα της Ομόνοιας. Ως το φινάλε του αγώνα, έχασαν και περισσότερες κλασικές ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ και ενώ φαινόταν ότι το ματς θα έληγε με αυτό το 1-0, ήρθε τελικά και ένα πανέμορφο γκολ του Ελ Αραμπί στις καθυστερήσεις που μάλλον σφραγίζει την πρόκριση στους ομίλους του Champions League για τον Ολυμπιακό!