Σπεσιαλίστας ο Ματέος (VIDEO)

mateosΠολύ καλές εντυπώσεις αφήνει στο πρωτάθλημα της Ουγγαρίας ο Νταβίντ Ματέος. Ο Ισπανός που είχε αγωνιστεί δανεικός στην ΑΕΚ την περίοδο 2010-11 και είχε στεφθεί Κυπελλούχος με τη φανέλα της, αγωνίζεται στη Φερεντσβάρος, με την οποία σκόραρε για τέταρτη φορά φέτος.

Η παραδοσιακή δύναμη του ποδοσφαίρου της Ουγγαρίας, έχει επιστρέψει σε κορυφαίο επίπεδο μετά από αρκετά δύσκολα χρόνια και βρίσκεται αυτή τη στιγμή στη 2η θέση της βαθμολογίας. Στο ματς του Σαββάτου με τη Ντιοσγκιόρ, η Φερεντσβάρος νίκησε με 3-0 και ο 28χρονος Ισπανός άνοιξε το σκορ με πέναλτι. Ο Ματέος που αγωνίζεται ως στόπερ και αμυντικό χαφ, έχει βρει δίχτυα τέσσερις φορές φέτος, σε κάθε περίπτωση με εκτέλεση πέναλτι.

Ο Ματέος μετά το τέλος της συνεργασίας του με την ΑΕΚ συνέχισε στη Σαραγόσα, ως δανεικός από τη Ρεάλ. Την περίοδο 2012-13 αγωνίστηκε στη Β’ Ισπανίας με τη Β’ ομάδα της Ρεάλ, ενώ η τρέχουσα είναι η δεύτερη σεζόν του στη Φερεντσβάρος.