Σούπερ... Παύλος με 5 τρίποντα

Ο Νικ Παύλος (δανεικός από την ΑΕΚ στον Δούκα) “πυροβολούσε” ακατάπαυστα πίσω από τα 6.75μ., το ίδιο και ο Γιώργος Κουκάς πριν μοιράσει και δέκα ασίστ και ο Α.Σ.Ε.Δούκα επέστρεψε στις επιτυχίες. Το 92-82 επί του Παγκρατίου έβαλε τέρμα στο αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών, χάρισε στην ομάδα του Αμαρουσίου την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα και αποτέλεσε το καλύτερο δώρο γενεθλίων για τον Μάριο Γούναρη.

Τρίποντο από τον Παύλος, γκολ-φάουλ στον αιφνιδιασμό από τον Τζόρτζεβιτς και δύο εύστοχες προσπάθειες πίσω από τα 6.75μ. από τον Κουκά έφεραν τον Α.Σ.Ε.Δ. να προηγείται στα μισά της πρώτης περιόδου με 17-10, με την συνέχεια ωστόσο να μην μην ανάλογη. Τέσσερα λεπτά δίχως σκορ έδωσαν την ευκαιρία στο Παγκράτι να ισοφαρίσει σε 20-20 πριν ο γηπεδούχοι “ξεμπλοκάρουν” και τρέξουν ένα σερί 7-0 για το 27-20. Με νέο τρίποντο του ο Παύλος “έγραψε” και το 30-22 για να ακολουθήσουν οκτώ λεπτά δίχως καλάθι εντός παιδιάς, γεγονός που έφερε πίσω τους “μπλε” και μάλιστα με την διαφορά στο -10 (31-41). Οι βολές των Σπυρόπουλου και Περδικάρη επανέφεραν την ομάδα του Μάριου Γούναρη που τρέχοντας ένα σερί 11-0 κατέφερε να ξαναπάρει τα ηνία (42-41) πριν πάει στα αποδυτήρια ισόπαλη και με το σκορ στο 46-46.

Με την επιστροφή στο παρκέ, ο Μολφέτας από το τρίποντο έκανε το 49-46 και έκτοτε ο Α.Σ.Ε.Δ. δεν ξανακοίταξε πίσω του. Τρίποντα από τους Παύλος και Κουκά και οι προσπάθειες του Τζόρτζεβιτς έφεραν το +9 και το 59-50 στο 25ο λεπτό πριν ο Κουκάς με νέο εύστοχο σουτ πίσω από τα 6.75μ “γράψει” το 62-52. Η συνέχεια της αναμέτρησης βρήκε τον Μιλεντίγιεβιτς να μαζεύει δύο επιθετικά ριμπάουντ(!), τον Κουκά να μοιράζει ασίστ στον Τζόρτζεβιτς και τον Παύλος να συνεχίζει το έργο του για το +11 (79-68) ρίχνοντας έτσι τους τίτλους τέλους για τον ΑΣΕΔ που επέστρεψε στις επιτυχίες.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 46-46, 66-59, 92-82

Δούκας (Γούναρης): Τζόρτζεβιτς 14 (1), Καυκής 4, Μιχάλογλου 2, Κουκάς 22 (4 τριπ., 10 ασ.), Σπυρόπουλος 13 (1), Μαστόρος 1, Περδικάρης 5, Παύλος 21 (5), Μολφέτας 7 (1), Μιλεντίγιεβιτς 3 (1).

Παγκράτι (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 13 (2), Παπαδιονυσίου 6 (2), Φακοπουλίδης 17 (1), Μοτσενίγκος 12 (2), Αντωνάκης 7, Σπανός 3 (1), Κουτρούλιας 13 (8 ριμπ.), Σαχπατζίδης 2, Μήτσιαλος 9, Δενδρινός, Λεκάκης.