Μεγάλη νίκη για το Ρέθυμνο του Ζιάγκου επί του Κολοσσού!

Ο Κολοσσός έδειξε ικανός για το “διπλό” στην Κρήτη, όμως το Ρέθυμνο με σερί 11-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο και μεγάλα σουτ από Λι και Κάρτερ πανηγύρισε τη νίκη και οι δύο ομάδες ισοβαθμούν (5-8) στο φινάλε του 2019!

Το νησιωτικό ντέρμπι στην Κρήτη ανέδειξε νικητές τους γηπεδούχους του Ρεθύμνου, που ήταν… καυτό στο κρισιμότερο σημείο!

Ο Κολοσσός έχοντας κάνει σερί 7-0, κρατώντας για 6,5 λεπτά χωρίς πόντο το Ρέθυμνο, πέρασε μπροστά (57-58), αλλά το 11-0 από τους Λι και Κάρτερ, που στάθηκαν στο πλευρό του σπουδαίου Φράνκαμπ, έγειρε την πλάστιγγα. Πλέον οι δύο ομάδες αποχαιρετώντας τον πρώτο γύρο και το 2019, ισοβαθμούν στο 5-8 και η μάχη για την παραμονή… συνεχίζεται.

Ο Φράνκαμπ όπως συνηθίζει ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Ρεθύμνου, με 23 πόντους, 7 ασίστ, αλλά όταν το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού, η καθοριστική συμβολή για τη νίκη ήρθε ο Λι (13π.) και ο Κάρτερ (12π.), με τον Γκόρντον να συμπληρώνει ένα τρομερό καρέ, με 13π., 10ριμπ.. Από πλευράς Κολοσσού ξεχώρισε ο Κρόμα (20π., 8ριμπ.).