Αθεράπευτα Έγκυρα Κιτρινόμαυρα

«Σφαλιάρα» για την ΑΕΚ -Με ανύπαρκτη άμυνα έχασε (98-88) από τον Προμηθέα Πατρών

Αδιανόητα κακή άμυνα από την ΑΕΚ που ηττήθηκε από τους Πατρινούς με μπλακ άουτ στα τελευταία λεπτά

71

Μπλακ άουτ στην άμυνα υπέστη η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά του ημιτελικού του Σούπερ Καπ και ηττήθηκε με 98-88 από τον Προμηθέα Πατρών στο Περιστέρι.

Ετσι, έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει το πρώτο τρόπαιο της σεζόν, το Σούπερ Καπ.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε το παιχνίδι στα χέρια της και στο τέλος έχυσε την… καρδάρα με το γάλα με τους Πατρινούς να κάνουν πάρτι επιθετικά.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ μπήκε ζεστός στο ματς και η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό στην επίθεση στο ξεκίνημα (7-9, 3′). Ο Προμηθέας ανέβασε την απόδοσή του με Αγκμπελέζε και Γκάρετ να παίρνυν προσπάθειες και βρήκε σκορ στην επίθεση (18-15, 6′). Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +6 για τους Πατρινούς με τον Γιαννόπουλο (23-17, 8′), όμως ένα επί μέρους 8-0 με Ματσιούλις και Ράις ανέτρεψε την κατάσταση στο τέλος του δεκαλέπτου για το 23-25.

Η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφερε στα μέτρα της το παιχνίδι. Η Ένωση βρήκε λύσεις από Ράις και Λοτζέσκι και έστειλε σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (25-35, 13′). Λούντζης και Μίλερ πήραν προσπάθειες για τον Προμηθέα και μείωσαν (34-39, 16′). Η μπάλα στη συνέχει πήγε στον Λάνγκφορντ, ο οποίος έδωσε πόντους στην ΑΕΚ (38-46, 18′). Μίλερ και Λούντζης σκόραραν εκ νέου για το 43-46 του πρώτου μέρους.

Ο Προμηθέας είχε ρυθμό στην επίθεσή του και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τον Χάρη Γιαννόπουλο μπροστάρη (56-53, 24′). Ο Μορέιρα «χτύπησε» κοντά στο καλάθι και η ΑΕΚ ισοφάρισε (59-59, 26′). Λάνγκφορντ και Ματσιούλις έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ η οποία ανέτρεψε την κατάσταση και δημιούργησε διαφορά (62-66, 28′). Ο Λούντζης φώναξε και πάλι παρών και ισοφάρισε (67-67, 29′). Το σκορ αυτό έμεινε ως το τέλος της περιόδου.

Ράις και Γκίκας πήραν προσπάθειες για την ΑΕΚ και η Ένωση βρέθηκε σε θέση οδηγού στο τέταρτο δεκάλεπτο (73-77, 32′). Ο Προμηθέας είχε υπομονή και πλάνο. Οι Πατρινοί με υπομονή και πίεση στην μπάλα κατάφεραν να ανατρέψουν πλήρως το σκηνικό. Η ΑΕΚ έκανε την μία κακή επιλογή μετά την άλλη και στο 38′ ο δείκτης του σκορ έγραφε 96-80 χάρη σε καλάθι του Μίλερ. Ο Μορέιρα απλώς μάζεψε την κατάσταση στο τέλος, με τον Προμηθέα να παίρνει τη νίκη με 98-88.

Διαβάστε πως μετέδωσε το ματς το enwsi.gr

Προμηθέας Πατρών-ΑΕΚ 98-88

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 43-46, 67-67, 98-88

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 5 (6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 14 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκάρετ 8 (4/9 δίποντα), Γιαννόπουλος 19 (2/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μίλερ 24 (3/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης 21 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζέιμς 3 (1/6 σουτ), Χριστοδούλου 3, Φλόιντ 1

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 19 (8/10 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 14 (1/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/10 βολές), Χρυσικόπουλος 2, Γκίκας 5 (1), Λοτζέσκι 4, Ράις 18 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ματσιούλις 20 (4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Ζήσης 2, Κατσίβελης, Γόντικας 2, Άτκινς 2