Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-3

Μια πολύ καλή Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για 70′ λεπτά, πέτυχε 3 γκολ στο τελευταίο 20λεπτο και παραλίγο να ολοκληρώσει μια απίθανη ανατροπή. Όμως…o Μακμπέρνι είχε άλλη άποψη και έγραψε το 3-3 στο 92ο λεπτό.

Από την πλήρη αδράνεια και την «αρρωστημένη» εικόνα των τελευταίων χρόνων σε μια ανατροπή από τα παλιά. Κι από εκεί, στην απότομη προσγείωση του να δέχεσαι γκολ ισοφάρισης στο 90+2′. Αή ήταν η εξέλιξη των συναισθημάτων για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία δίχασε με το ναδίρ των 70 λεπτών και το ζενίθ της που έφερε τρία μαζεμένα γκολ στο τέλος για να υπογράψει την ανατροπή της χρονιάς, όμως στο τέλος αποδόθηκε δικαιοσύνη, με την Σέφιλντ να παίρνει τον βαθμό που πιθανότατα άξιζε, σε ένα χορταστικό 3-3 από κάθε άποψη.

Η Γιουνάιτεντ παρουσιάστηκε προβληματική αμυντικά και δέχθηκε εκτός έδρας γκολ για 12η διαδοχική αναμέτρηση, δεύτερο χειρότερο σερί μετά τη σεζόν 1985-86. Η μία τελική εντός στόχου στο ημίχρονο σηματοδότησε αρνητικό ρεκόρ από τη μέρα που ανέλαβε ο Σόλσκερ και έπρεπε να φτάσει με την πλάτη στον τοίχο για να ξυπνήσει από τον λήθαργο και να θυμίσει το DNA της. Ακόμα κι έτσι, άγγιξε μια ανατροπή που θα είχε βαθμολογικό αντίκρισμα, όμως η μάχη της πεντάδας άφησε έτερους τους μονομάχους δυσαρεστημένους και υπό των ευρωπαϊκών θέσεων για άλλη μια αγωνιστική