Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Γουλβς 0-2: «Δάγκωσαν» οι Λύκοι

Κάνοντας ρεκόρ, με τα πιο γρήγορα γκολ σε πρεμιέρα στην ιστορία της Premier League

Ξεκίνημα με το δεξί για τη Γουλβς, η οποία χρειάστηκε μόλις 6 λεπτά για να καθαρίσει το ματς κόντρα στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Κάνοντας ρεκόρ, με τα πιο γρήγορα γκολ σε πρεμιέρα στην ιστορία της Premier League, η Γούλβς πέρασε από την έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με σκορ 2-0 και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό ο Ραούλ Χιμένες με πολύ όμορφο τελείωμα, έπειτα από επίσης πολύ όμορφη ενέργεια του Ντάνειλ Ποντένσε, ο οποίος έτρεξε το μισό γήπεδο και με σέντρα βρήκε τον Μεξικανό στράικερ για το 1-0, ο οποίος με αυτόν τον τρόπο γιόρτασε το 100ο παιχνίδι με την ομάδα, φτάνοντας παράλληλα τα 45 τέρματα.

Οι «λύκοι» συνέχισαν να πιέζουν και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 6΄, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο Νέτο ο Ρομέν Σαΐς ήταν ο μόνος που πήδηξε για την κεφαλιά, γράφοντας το 2-0, το οποίο έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Η Σέφιλντ είχε ευκαιρίες να μειώσει το σκορ, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, όμως στην πιο καλή της φάση είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι από σουτ του Τζον Φλεκ στο 51΄.

Από εκεί και πέρα, αφού ο Νούνο Εσπιρίτο Σάντο είδε το προβάδισμα της ομάδας του να απηλείται ανέβασε και πάλι τις στροφές στην ομάδα του και λίγο έλειψε να αυξήσει το προβάδισμα, με τον ο Σαΐς, όμως το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι απο απόκρουση του Ράμσντεϊλ και στην συνέχεια ο Χιμένες σε κενό τέρμα δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Μεξικανός επιθετικός είχε ακόμη μια ευκαιρία να σκοράρει για δεύτερη φορά στο ματς, όμως η κεφαλιά του βρήκε στο δοκάρι και πέρασε άουτ.