Σαν σήμερα η ΑΕΚ έγραψε ευρωπαϊκή ιστορία κόντρα στην ΚΠΡ (ΦΩΤΟ - VIDEO)

Μια από τις μεγαλύτερες ευρωπαϊκές επιτυχίες της σημείωσε σαν σημερα. Συγκεκριμένα μια μέρα σαν τη σημερινή πριν από 43 χρόνια η ΑΕΚ του Λουκά Μπάρλου και του Φράντισεκ Φάντροκ ανέτρεπε την ήττα με 3-0 από την ΚΠΡ στην Αγγλία και με το ίδιο σκορ στα 90 λεπτά της ρεβάνς στη Νέα Φιλαδέλφεια κατάφερε να προκριθεί στη διαδικασία των πέναλτι, αποκλείοντας δεύτερη αγγλική ομάδα στη διάρκεια της ίδια σεζόν, για να φτάσει στους 4 του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ της σεζόν 1976-77.

Δείτε την ανάρτηση της ΠΑΕ ΑΕΚ;

Η μεγαλύτερη στιγμή στην ιστορία μας!
Η πιο μεγάλη πρόκριση!
Η μεγαλύτερη ευρωπαϊκή ανατροπή ελληνικής ομάδας!
Σαν σήμερα, πριν από 43 χρόνια, η ΑΕΚ του Λουκά Μπάρλου και του Φράντισεκ Φάντροκ ανέτρεπε την ήττα με 3-0 από την ΚΠΡ στην Αγγλία και με το ίδιο σκορ στα 90 λεπτά της ρεβάνς στη Νέα Φιλαδέλφεια κατάφερε να προκριθεί στη διαδικασία των πέναλτι, αποκλείοντας δεύτερη αγγλική ομάδα στη διάρκεια της ίδια σεζόν, για να φτάσει στους 4 του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ της σεζόν 1976-77!
Μία ολόκληρη χώρα βγήκε στους δρόμους, όταν ο Νίκος Χρηστίδης, που μπήκε στο ματς τρία λεπτά πριν από το τέλος της παράτασης, απέκρουσε και το δεύτερο πέναλτι, του Γουέμπ και ολοκλήρωσε τον επικό θρίαμβο!