Σαν σε προπόνηση η ΑΕΚ, «καθάρισε» 23-38 τον Άρη Νίκαιας!

Εικόνες από το Άρης Νίκαιας-ΑΕΚ

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ διπλασίασε εύκολα τις νίκες της στο πρωτάθλημα

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που επικράτησε του Άρη Νίκαιας με 23-38 για την 2η αγωνιστική της Handball Premier. Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» με τυπικά γηπεδούχο την ομάδα της Νίκαιας.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα για να φτάσει στην τελική επικράτηση με τον προπονητή της ΑΕΚ μάλιστα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε πολλούς παίκτες. Το παιχνίδι δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής με την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων να είναι τεράστια.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση της ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να πάρει από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και να προηγηθεί γρήγορα στο σκορ. Ο Δομπρής άνοιξε το σκορ και οι Καλόμοιρος, Παπαδιονυσίου και Κεδέρης με τρία γρήγορα γκολ έκαναν το 1-4. Η «Ένωση» συνέχισε στο ίδιο ρυθμό, με πολύ καλή αμυντική λειτουργία αλλά και αποτελεσματικότητα στην επίθεση διατηρούσε εύκολα το προβάδισμα της με 3-7 και 4-9 στα μισά του πρώτου μέρους. Τα επόμενα δέκα λεπτά ανήκαν σε δύο παίκτες τους Χιμένεθ και Κεδέρη που με τρία γκολ έκαστος ανέβασαν την διαφορά στο 8-15 στο 26′. Στα εναπομείναντα τέσσερα λεπτά Μπουνέτα και Μόγια πέτυχαν δύο ακόμα γκολ διαμορφώνοντας το 10-17 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με …σβηστές μηχανές

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν τεράστια με την ΑΕΚ να παίζει πλέον με …σβηστές μηχανές. Τζηράς και Χιμέμεθ διατηρούσαν το +7 με τον Καλόμοιρο να προσθέτει ξανά το όνομα του στη λίστα των σκόρερ στο 35′. Το παιχνίδι φαινόταν να έχει κριθεί από νωρίς με τους τυπικά γηπεδούχους να φαίνεται πως δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της ΑΕΚ. Στο 40′  η διαφορά ήταν στο +8 (17-25) με το γκολ του Χιμένεθ. Πολύ καλή εμφάνιση από τους Καλόμοιρο και Κεδέρη που σκόραραν συνεχώς ανεβάζοντας την διαφορά σε 19-32 στο 48′. Στα τελευταία δέκα λεπτά ο προπονητής της «Ένωσης» συνέχισε το ροτέισον δίνοντας χρόνο και στον νεαρό Κοτσιώνη που χρήστηκε σκόρερ στο 55′. Ο Τζηράς ήταν αυτός που με δύο προσωπικά γκολ διαμόρφωσε το τελικό 23-28.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΑΕΚ 23-38
Πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 4-8, 7-11, 7-14, 10-17 (ημχ.), 15-20, 17-24, 18-28, 20-32, 20-35, 23-38
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Γρηγοράκης): Τζανακάκης, Ταουσάνης 3, Αθανασίου 1, Βλάχος 5, Μελετάκος Γ. 1, Μελετάκος Δ. 7, Τζάνος, Μπάρμπας, Ακερμανίδης, Τόμσον, Αποστολόπουλος, Χουρσουντιάν 5, Γραμματικόπουλος, Μαρουλάς, Τσανίνος, Κοκκοράκης 1.
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Τζηράς 10, Δομπρής 1, Ρέινα 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Στάθης, Πλάθα 6, Φλορίδο 1, Κοτσιώνης 2, Παπαδιονυσίου 2, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 4, Μπουνέτα 2, Κεδέρης 8.
Διαιτητές: Φωκίτης- Βήτας, Κόκκινη: 34:56 Γραμματικόπουλος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 5/6-4/5