Η τριάρα που την οδήγησε στους ομίλους (VIDEO)

Μπορεί η απώλεια του πρωταθλήματος του 2002 να είχε επηρεάσει ψυχολογικά την ΑΕΚ, ωστόσο σαν μεγάλη ομάδα όφειλε να ξεπεράσει και αυτόν τον σκόπελο και τα κατάφερε με τον πλέον εμφατικό τρόπο.

Στις 13 Αυγούστου του 2002 η Ένωση κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ με φόντο την πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Το πρώτο παιχνίδι δόθηκε στην Κύπρο και αποτέλεσε μία… ραψωδία του Βασίλη Μπορμπόκη, καθώς με δύο δικά του τέρματα οδήγησε στη νίκη με 3-2 και στην ουσιαστική πρόκριση.

Το παιχνίδι ωστόσο, δεν ξεκίνησε ιδανικά για το σύνολο του Ντούσαν Μπάγεβιτς, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 23’ από την κεφαλιά του Ουζουνίδη. Λίγο πριν το ημίχρονο (44’), όμως, ο Μπορμπόκης με άψογη εκτέλεση έφερε το ματς στα ίσια και στο 47’ ο ίδιος έδωσε το προβάδισμα.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν το έβαλε κάτω και στο 90’+1’ ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η ΑΕΚ ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και τρία λεπτά αργότερα με τον Νικολαΐδη πήρε τη νίκη με 3-2 και ουσιαστικά την πρόκριση για τους ομίλους.