Τότε που δεν το πίστευε κανείς (VIDEO)

Μερικές φορές, ακόμα και αν δεν υπάρχει τίποτε που να προδίδει για το θετικό της υπόθεσης, το σύμπαν φαίνεται πως συνωμοτεί για να γίνουν τα πράγματα όπως ακριβώς θέλεις. Ετσι κάπως συνέβησαν τα πράγματα για την ΑΕΚ στη μαγική πορεία του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ την περίοδο 1976/77 και το πρώτο ματς με την Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς στο Λονδίνο μία μέρα σαν σήμερα του 1977. Η βαριά ήττα με 3-0, τα δύο καταδικαστικά πέναλτι και η δυναμική των Αγγλων, οδηγούσαν στο συμπέρασμα πως η μαγική πορεία ως τους «8» ολοκληρωνόταν κάπου εκεί.

Πράγματι, αν δείτε λίγα στιγμιότυπα από το βίντεο, η ΑΕΚ τα βρήκε όλα στραβά και ανάποδα. Βρέθηκε να χάνει με 2-0 πριν καν συμπληρωθεί δεκάλεπτο στην αναμέτρηση, από ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι του Τρέβορ Φράνσις σε αυστηρές αποφάσεις του διαιτητή Ασμουσεν έπειτα από μαρκαρίσματα των Τσάμη και Νικολάου, αντίστοιχα. Όταν μάλιστα λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου – από ξεκάθαρη θέση οφσάιντ – ο Μπόουλς πέτυχε και τρίτο γκολ, τα πάντα έδειχναν να έχουν τελειώσει.

Βέβαια, ουδείς μπορούσε να υπολογίσει την καρδιά της μεγάλης ΑΕΚ. Της ομάδας που μπορούσε να κερδίσει τους πάντες, που στο ξεκίνημα εκείνης της τεράστιας πορείας είχε υποτάξει ήδη μια αγγλική ομάδα, τη σπουδαία Ντέρμπι Κάουντι. Ο Μπάρλος, ο κόσμος, ο Φάντροκ και οι παίκτες το πίστεψαν και έτσι ήρθε δύο εβδομάδες έπειτα, η επική ανατροπή. Στο Λόφτους Ρόουντ η ΑΕΚ είχε παίξει με τους Στεργιούδα, Σκρέκη, Θεοδωρίδη, Ραβούση, Νικολάου, Τσάμη, Νικολούδη, Βάγκνερ, Λ. Παπαδόπουλο (56’ Τάσο), Παπαϊωάννου, Μαύρο.