Το μοναδικό γκολ του Γεωργέα με την ΑΕΚ (VIDEO)

Εχει αποκληθεί «ποντίκι που βρυχάται». Στην πορεία των ετών πέρασε από την απαξίωση και την αφάνεια, σε πρωταγωνιστικό ρόλο και απόλυτη αναγνώριση. Ο Νίκος Γεωργέας είναι κομμάτι στη νεότερη ιστορία της ΑΕΚ και σίγουρα τη σημερινή μέρα θα τη θυμάται για πάντα. Βλέπετε, μια μέρα σαν σήμερα του 2011, ο Μανιάτης μεσοαμυντικός πέτυχε το μοναδικό του γκολ με τη φανέλα της Ενωσης σε αγώνα πρωταθλήματος (σε επίπεδο μεγάλης κατηγορίας).

Ηταν η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Εργοτέλη στην Κρήτη. Υπό καταρρακτώδη βροχή, με την Ενωση να ψάχνει τα «πατήματα» της με τον Χιμένεθ στην τεχνική ηγεσία της. Το παιχνίδι είχε μπει στις καθυστερήσεις, η ΑΕΚ προηγούνταν με 2-1 και ο Μίτσελ ξεκίνησε αντεπίθεση. Ο Γεωργέας ακολούθησε τη φάση, εκμεταλλεύθηκε την ασθενή απόκρουση του Δασκαλάκη και με κοντινό πλασέ πέτυχε το γκολ. Εκείνη τη χρονιά, ο Γεωργέας είχε πετύχει και το πρώτο του γκολ με την ΑΕΚ συνολικά, στο ματς κυπέλλου με τη Λάρισα.

Σε εκείνο το ματς βέβαια, μπορούσε να σκοράρει ο Γεωργέας αφού είχαν γίνει σχεδόν τα πάντα. Μέχρι και το…καγκουρό, Νέιθαν Μπερνς είχε σκοράρει στην Κρήτη. Η ΑΕΚ είχε πάρει προβάδισμα με γκολάρα του Μπλάνκο, αλλά δέχτηκε δύο γκολ και έφτασε να ρισκάρει το παιχνίδι μέχρι και το τελευταίο λεπτό τη νίκη, που τελικά την κατέκτησε κυρίως χάρη στο γκολ του Γεωργέα.