ΑΕΚ: Το «κρύο» αίμα του Τάσου άρχισε να γράφει τον μύθο (ΦΩΤΟ-VIDEO)

Επική πρόκριση στο 120’ με το πέναλτι του Τάσου και ξεκίνημα της μεγάλης πορείας μέχρι τα ημιτελικά της διοργάνωσης

Τότε είναι αλήθεια πως δεν το πίστευαν πολλοί. Η ΑΕΚ ήταν μια τεράστια ομάδα, με ένα γαλαξία αστέρων που είχε φέρει στα «κιτρινόμαυρα» ο Λουκάς Μπάρλος, είχε τον τεράστιο Φράντισεκ Φάντροκ στο τιμόνι, αλλά η Ευρώπη ήταν δύσκολος στόχος. Ειδικά όταν πρόκειται για τον πρώτο γύρο του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ και η Ενωση είχε να αντιμετωπίσει την τεράστια δύναμη της Σοβιετικής Ενωσης, τη φοβερή και τρομερή Ντιναμό Μόσχας.

Η ΑΕΚ είχε πάρει προβάδισμα μετά τη νίκη με 2-0 στο πρώτο ματς της Νέας Φιλαδέλφειας. Ωστόσο, στην παγωμένη Μόσχα εξανεμίστηκε νωρίς. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ήρθε ο Μπουμπνόφ για να νικήσει τον Στεργιούδα, ενώ στο 52’ ο Γιακούμπικ με πέναλτι έφερε την υπόθεση πρόκριση στα ίσια. Ο Φάντροκ έριξε στο παιχνίδι τον Τάσο αντί του Γιώργου Δέδε και αποδείχθηκε πως αυτή η κίνηση άλλαξε τη ροή του ματς.

Η ΑΕΚ πήγε το ματς στην παράταση και όλα έδειχναν πως θα οδηγούνταν στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι. Ωστόσο, στο φινάλε της παράτασης η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι. Πολλοί δίστασαν, αλλά ο Τάσος με την παροιμιώδη ψυχραιμία του πήρε και έστησε τη μπάλα στα 11 μέτρα. Η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση και άρχισε να γράφει τον μύθο. Η υποδοχή στο αεροδρόμιο κατά την επιστροφή από τη Μόσχα, ήταν κάτι απίστευτο. Και ήταν μόνο η αρχή.