Της… γλίστρησε το πρωτάθλημα μέσα από τα χέρια (VIDEO)

Σε ένα παιχνίδι όπου η ΑΕΚ «κατέβαινε» για δύο αποτελέσματα, ώστε με την ισοπαλία να «αγκαλιάσει» το πρωτάθλημα και με νίκη να το εξασφαλίσει, η «Ένωση» ηττήθηκε με 4-3 από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ –μία ημέρα σαν σήμερα το 2002- και έπεσε στη 2η θέση μία αγωνιστική πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες ισοβάθμησαν με 58 βαθμούς, όμως οι Πειραιώτες είχαν κερδίσει και στα δύο παιχνίδια και ο τίτλος κατέληξε σε αυτούς (σ.σ. το παιχνίδι της Νέας Φιλαδέλφειας είχε λήξει 2-3).

Στο παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής τα πάντα ξεκίνησαν ιδανικά με τον «Δικέφαλο» να προηγείται χάρις στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσιάρτα στο 24’. Σε μία κομβική στιγμή όμως, λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (43’), ο Αλεξανδρής έφερε το ματς στα ίσια.

Οι γηπεδούχοι έφεραν… τούμπα το ματς στο 52’ με τον Πατσατζόγλου για να κάνει λίγα λεπτά αργότερα (58’) ο Αλεξανδρής το 3-1. Η ΑΕΚ ξαναμπήκε στο παιχνίδι με το δεύτερο πέναλτι του Τσιάρτα στο 75’ και να ξεκινήσει η αντεπίθεση για τον τίτλο. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, ο Τζόρτζεβιτς έβαλε… ταφόπλακα στα όνειρα. Το τελικό 4-3 διαμορφώθηκε στο 90’+5’ με τον Λάκη.

Χιώτης, Φερούζεμ (64΄ Κωνσταντινίδης), Γκαμάρα, Γεωργέας (26΄ Κωστένογλου), Τσιάρτας, Λάκης, Ζαγοράκης, Ζήκος, Νικολαΐδης, Κασάπης, Ίβιτς.