Τελευταία Νέα

Ρεσιτάλ ατυχίας και 0-1 αντί για 5-1 (VIDEO)

Μπορεί τα τελευταία χρόνια οι ισορροπίες στα ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό να διαταράχθηκαν επικίνδυνα. Μπορεί η Ενωση να έχασε το σημαντικό προβάδισμα νικών που είχε αποκτήσει από τη δεκαετία του ’90. Ωστόσο, ακόμα και σε αυτά τα χρόνια, υπήρξαν ματς που έπαιζε ως η γάτα με το ποντίκι με τον αντίπαλο της. Όπως στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου που έγινε μια μέρα σαν σήμερα του 2005 στο ΟΑΚΑ. Εκεί που η ΑΕΚ πάτησε τον Ολυμπιακό, αλλά έπειτα από ρεσιτάλ ατυχίας και χαμένων ευκαιριών, υποχρεώθηκε σε ήττα με 1-0.

Η ΑΕΚ βρισκόταν σε τρελή φόρμα εκείνη την περίοδο. Βέβαια, βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη φάση που ο Ολυμπιακός πέρασε τη σέντρα, με μακρινό σουτ του Τζόρτζεβιτς. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ενωση έκλεισε τους «κόκκινους» στα καρέ τους και έκανε τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Χαμένο τετ α τετ του Σέζαρ, μεγάλη ευκαιρία του Σοάρες. Αποκορύφωμα, η φάση του 58’. Εκεί, η ΑΕΚ είχε τριπλό δοκάρι στην ίδια φάση! Δύο διαδοχικά από τον Κατσουράνη και ένα ακόμα από τον Σέζαρ. Απίστευτο και όμως αληθινό.

Σα να μην έφτανε αυτό, ο Κατσουράνης είχε ακόμα ένα δοκάρι σε κοντινή προβολή πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Και στις καθυστερήσεις του ματς, ήρθε η απόλυτη γκαντεμιά σε εκτέλεση φάουλ του Ιβιτς που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Κανείς δεν μπορούσε να πιστέψει πως ένα ματς που θα μπορούσε να λήξει 5-1, ολοκληρώθηκε με 0-1. Ηταν από τα περίεργα και μοναδικά που συνέβησαν σε ένα ματς, καθώς είναι σπάνιο για μια ομάδα να έχει πέντε δοκάρια.