"Πικρό" ποδαρικό

Ακόμα ένα τεράστιο βήμα προς την κορυφή της Ευρώπης (VIDEO)

papaioannou1-παπαιωαννουΣαν σήμερα πριν 49 χρόνια στις 2 Ιανουαρίου του 1966 η ΑΕΚ σε αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη ήρθε ισόπαλη 1-1, σε μία αναμέτρηση που στιγματίστηκε από διαιτητικά λάθη εις βάρος της Ένωσης. Η «κιτρινόμαυρη» ομάδα είχε την ευκαιρία να αποδράσει από την συμπρωτεύουσα με τους τρεις βαθμούς στις βαλίτσες της αν ο διαιτητής δεν έληγε το παιχνίδι την ώρα που η μπάλα κατευθυνόταν στο τέρμα του ΠΑΟΚ. Μόλις στο 4ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, με τους παίκτες της ΑΕΚ να διαμαρτύρονται για οφσάιντ. Ύστερα από μεγάλη πίεση η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 86ο λεπτό με σκόρερ τον Μίμη Παπαϊωάννου κάνοντας το 1-1.

ΑΕΚ: Πετράκης, Κεφαλίδης, Σοφιανίδης, Βασιλείου, Ιορδάνου, Σκευοφύλαξ, Σταματιάδης, Καραφέσκος, Νικολαϊδης, Πετρίδης, Παπαϊωάννου