Ο «Λύμπε» την κράτησε ζωντανή (VIDEO)

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, η ΑΕΚ επικράτησε μέσα στο «Γεντί Κουλέ» του ΟΦΗ με 3-2 και παρέμεινε ζωντανή για τον τίτλο του πρωταθλητή, μία ημέρα σαν σήμερα το 2005.

Το ματς του Ηρακλείου είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τα 5 τέρματα να σημειώνονται όλα στο δεύτερο ημίχρονο. Η «Ένωση» θα μπορούσε να είχε… καθαρίσει το ματς πιο άνετα με το σύνολο του Φερνάντο Σάντο να προηγείται με 2-0 χάρις στα τέρματα των Βλάνταν Ίβιτς (59’) και Ζούλιο Σέζαρ (69’). Ο «Δικέφαλος» παρουσίασε στη συνέχεια «αυτοκτονικές τάσεις» δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να φέρουν το ματς στα ίσια με τους Μαχλά (71’) και Καζαντζή (89’). Το καλύτερο όμως δεν είχε ακόμη συμβεί. Ο Λυμπερόπουλος στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ έδωσε την πολύτιμη νίκη στην ΑΕΚ η οποία μετά το τέλος εκείνης της αγωνιστικής βρισκόταν έναν βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό (59-58).