Ο Ηλίας σκόραρε και «καθάρισε» για το Champions League (VIDEO-ΦΩΤΟ)

Αναμφίβολα, δεν είναι κάτι συνηθισμένο να σκοράρουν οι τερματοφύλακες. Αυτό συμβαίνει μόνο όταν πρόκειται για τεράστιες προσωπικότητες, που δεν φοβούνται το βάρος της ευθύνης και βγαίνουν μπροστά στα δύσκολα. Όπως έκανε ο Ηλίας Ατματσίδης στα χρόνια που αγωνιζόταν με τη φανέλα της ΑΕΚ. Οι περισσότεροι θυμούνται το γκολ που έδωσε το κύπελλο στον τελικό με τον Παναθηναϊκό, αλλά εξίσου σημαντικό ήταν και το γκολ που πέτυχε μια μέρα σαν σήμερα του 1999.

Τότε η ΑΕΚ υποδέχθηκε την Ξάνθη στη Νέα Φιλαδέλφεια, μία αγωνιστική πριν το φινάλε. Μια εβδομάδα πριν, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν περάσει δια πυρός και σιδήρου μέσα από το Καυτανζόγλειο, επικρατώντας με 3-2 του Ηρακλή χάρη σε χατ τρικ του Μαλαδένη. Ωστόσο, για να έχει αντίκρισμα εκείνη η επιτυχία (με δεδομένο πως στο φινάλε η ΑΕΚ πήγαινε στο Καραϊσκάκη να παίξει με τον Ολυμπιακό), ήταν αναγκαία η νίκη με τους ακρίτες.

Το άγχος είχε κυριεύσει τους παίκτες της ΑΕΚ. Δεν έκαναν πολλές φάσεις, είχαν αρκετές δυσκολίες να φτάσουν στο γκολ. Το πέτυχαν με τον Νικολαϊδη λίγο πριν λήξει το ημίχρονο. Ωστόσο, λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Μακρής ισοφάρισε για την Ξάνθη. Λίγα λεπτά έπειτα, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι. Η ευκαιρία προφανής, αλλά και το βάρος τεράστιο. Ο Ατματσίδης δεν το σκέφτηκε στιγμή. Διήνυσε το γήπεδο, πήρε τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα. Ο Ηλίας είχε καθαρίσει και για το Champions League, επιβεβαιώνοντας τη μεγάλη κλάση του.

atmatsidis3-ατματσιδης nikolaidis3-νικολαιδης melissanidis1-μελισσανιδης blahin-stratos-μπλαχιν-στρατος kosmos-κοσμος savevski2-σαβεβσκι lakis1-λακης