ΑΕΚ: Ο Αρδίζογλου «χόρευε», αλλά δεν έφτανε (VIDEO)

Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 1-1 στο 65’ με τον… διαστημικό εκείνο το βράδυ Χρήστο Αρδίζογλου, αλλά η άμυνα της ΑΕΚ δέχθηκε άλλα τρία γκολ μέσα σε είκοσι λεπτά

Για την ποδοσφαιρική αξία του Χρήστου Αρδίζογλου έχουν ειπωθεί πολλά. Αλήθεια είναι πως όσοι τον είδαν να παίζει ποδόσφαιρο, είχαν να λένε για έναν παίκτη απρόβλεπτο, αλλά με φοβερές ικανότητες. Μέρος αυτών, φανέρωσε με μεγαλειώδη τρόπο μια μέρα σαν σήμερα του 1977, στη ρεβάνς του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, όπου η ΑΕΚ αντιμετώπισε στο Βέλγιο την πανίσχυρη εκείνη την εποχή Σταντάρ Λιέγης.

Ηταν η ρεβάνς του 2-2 της Νέας Φιλαδέλφειας και η ΑΕΚ ήθελε τη νίκη. Οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Νικολούδη, αλλά η Ενωση ισοφάρισε με γκολ αλά…Μέσι του Αρδίζογλου. Μάλιστα, θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλο, εάν ο Ελβετός διαιτής Ρομπέρ Πετί δεν αγνοούσε καθαρό πέναλτι πάνω στον Αρδίζογλου, που ανατράπηκε από τον Ρενκουϊν.

Η ΑΕΚ κατέρρευσε και η άμυνα της έμοιαζε παιδική χαρά, με αποτέλεσμα να δεχθεί άλλα τρία γκολ μέσα σε είκοσι λεπτά και να αποχαιρετήσει τη διοργάνωση που την προηγούμενη σεζόν είχε φτάσει μέχρι τα ημιτελικά της.