Μέταλλο πρωταθλήτριας κόντρα στο σύστημα (VIDEO)

Αυτό που λείπει από τη σημερινή ΑΕΚ και…περίσσευε στα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του ’90, ήταν το μέταλλο της πρωταθλήτριας. Μια ομάδα που δεν καταλάβαινε από προβλήματα, από αποτυχίες, από επιχειρούμενα στησίματα. Όπως συνέβη μια μέρα σαν σήμερα του 1993, όταν η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Εδεσσαϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια. Το κλίμα ήταν ήδη τεταμένο, δεδομένου πως η Ενωση προερχόταν από ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, στο ματς που επαναλήφθηκε λόγω της γνωστής υπόθεσης με τα φώτα που έπεσαν.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με προσωπικό γκολ του Κασάπη. Ωστόσο, ο διαιτητής Σακελλαρίου έβαλε φωτιά στο παιχνίδι. Εδωσε πέναλτι σε κόντρα του Ατματσίδη με τον Κόλεφ και ο Σκάρα ισοφάρισε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η ΑΕΚ πήρε ξανά προβάδισμα με κεφαλιά του Μανωλά, αλλά πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί υπήρξε νέα ένταση που είχαν ως κατάληξη την αποβολή του Σαμπανάντζοβιτς.

Η κατάσταση είχε ξεφύγει από κάθε έλεγχο. Στο ημίχρονο υπήρξε είσοδος οπαδού της ΑΕΚ στο γήπεδο και έφτασε μια ανάσα από τον διαιτητή για να τον προπηλακίσει. Όλα έδειχναν πως θα πάνε άσχημα, αλλά είπαμε: εκείνη η ΑΕΚ είχε μέταλλο. Στο δεύτερο μέρος, όχι μόνο δεν πιέστηκε, αλλά έκανε και εμφατική νίκη με 4-1 χάρη σε γκολ των Δημητριάδη και Σταματή.