Κόντρα στο παράρτημα και τον…Μπίκα (VIDEO)

Εσχάτως, υπήρξε μια προσπάθεια κοινής αποδοχής του Μπίκα ως αρχιδιαιτητή, ώστε να υπάρξει εξομάλυνση στο ελληνικό ποδόσφαιρο και να σπάσει το απόστημα της παράγκας. Βέβαια, όσοι έχουν ζήσει τον Μπίκα ως διαιτητή, θυμόνται καλά πως μόνο ικανοποιημένη δεν ήταν η ΑΕΚ από τα παιχνίδια του. Χαρακτηριστικά είναι όσα συνέβησαν μια μέρα σαν σήμερα του 1991, όταν η Ενωση κλήθηκε να αντιμετωπίσει στο Ηράκλειο το αφιονισμένο παράρτημα του ΟΦΗ.

Επειτα από την ήττα στην πρεμιέρα από τον Ολυμπιακό, η ΑΕΚ έτρεχε αήττητο σερί εννιά αγώνων. Παράλληλα, μετά την επική πρόκριση επί της Σπαρτάκ Μόσχας, είχε ανοίξει η όρεξη και για ευρωπαϊκή καταξίωση. Το πρώτο ματς με τη σπουδαία Τορίνο του Καζαγκράντε στη Νέα Φιλαδέλφεια, είχε κάνει να λάμψει το αστέρι του Ντανιέλ Μπατίστα και με το τελικό 2-2 είχε αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς της Ιταλίας.

Λίγες μέρες πριν τη ρεβάνς, η ΑΕΚ ταλαιπωρήθηκε στην Κρήτη. Λόγω κακοκαιρίας και απεργιών, η Ενωση ταλαιπωρήθηκε επί τριήμερο στο Ηράκλειο. Και μέσα στο παιχνίδι, κακοποιήθηκε από τον Μπίκα. Η Ενωση μπήκε νωθρά και στο ημίχρονο έχανε με 2-0 από γκολ των Σαμαρά και Γκουλή (με πέναλτι). Η είσοδος του Πατίκα και οι οδηγίες του Μπάγεβιτς στην ανάπαυλα, άλλαξαν την εικόνα.

Η ΑΕΚ μείωσε με τον Μπατίστα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και έπειτα σφυροκοπούσε επί ώρα την εστία του ΟΦΗ. Ωστόσο, ο Μπίκας έκλεισε τα μάτια σε δύο οφθαλμοφανείς περιπτώσεις πέναλτι, σε γκρέμισμα του Πατίκα αρχικά και του Σαβέβσκι στη συνέχεια. Αν σε αυτό συνυπολογίσετε και την ατυχία με τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, έχετε την εικόνα της απώλειας της νίκης για την ΑΕΚ.