Οταν (και) οι Γερμανοί υποκλίθηκαν στην ΑΕΚ (VIDEO)

Στο Λεβερκούζεν γράφτηκε ιστορία! Ηταν η μεγάλη βραδιά του Νάβας με τα δύο γκολ, η μεγάλη βραδιά του Νικολαϊδη που έκανε... όργια, η μεγάλη βραδιά του Τσιάρτα

«Το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι 11 εναντίον 11, που στο τέλος κερδίζουν πάντα οι Γερμανοί», είναι η περίφημη ατάκα του τεράστιου, Γκάρι Λίνεκερ. Εκτός από συγκεκριμένες περιπτώσεις, όπως αυτή που πέτυχε η μεγάλη ΑΕΚ μια βραδιά σαν σήμερα του 2000. Τότε, στο Λεβερκούζεν, η Ενωση του Γιάννη Παθιακάκη έκανε τη μεγάλη Μπάγερν, την ομάδα που είχε αγγίξει την κορυφή της Ευρώπης, να υποκλιθεί. Μόνο το γεγονός πως η ΑΕΚ έφυγε απογοητευμένη έπειτα από την ισοπαλία, δείχνει πολλά.

Η ΑΕΚ εκείνο το βράδυ ήταν απίστευτη και μαεστρικά στημένη από τον αείμνηστο, Γιάννη Παθιακάκη. Ο Βασίλης Λάκης είχε πιάσει στον ύπνο τους Γερμανούς και είχε δώσει προβάδισμα από νωρίς. Οι Γερμανοί αφυπνίστηκαν και ανέτρεψαν το σκορ πριν βγει το ημίχρονο, με δύο γκολ του Ουλφ Κίρστεν. Ωστόσο, η ΑΕΚ ήταν εκεί. Ο Φερνάντο Νάβας ισοφάρισε σε 2-2 με την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Το ματς ήταν θρίλερ. Η Λεβερκούζεν πήρε ξανά προβάδισμα με τον Κόβατς, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε με πέναλτι του Τσιάρτα. Η Ενωση κατάφερε με το δεύτερο γκολ του Νάβας να αγκαλιάσει τη νίκη, αλλά στις καθυστερήσεις ο Ράμελοφ στέρησε την τεράστια επιτυχία. Η ΑΕΚ είχε θέσει τις βάσεις της πρόκρισης, που ολοκλήρωσε λίγες μέρες έπειτα στη Νέα Φιλαδέλφεια.