Η εξάρα της ΑΕΚ στον Ολυμπιακό (VIDEO)

ÌÐÁÃÅÂÉÔÓ   AEK - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ 6-1   (ÊÕÐÅËËÏ 77-78)Σαν σήμερα πριν από 37 χρόνια και συγκεκριμένα στις 17 Μαΐου του 1978 η ΑΕΚ πέτυχε μία από τις πιο σημαντικές και ευρείες νίκες της κόντρα στον Ολυμπιακό. Στη Νέα Φιλαδέλφεια η Ένωση είχε υποδεχθεί τους Πειραιώτες για τον ημιτελικό του Κυπέλλου και ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος της δεν θα περίμενε την κατάληξη του ματς. Η πρωταθλήτρια της σεζόν 1977-1978, ΑΕΚ, έπαιξε αψεγάδιαστο ποδόσφαιρο και συνέτριψε με 6-1 τον Ολυμπιακό, παίρνοντας το “εισιτήριο” για τον τελικό και ανοίγοντας τον δρόμο για το νταμπλ.

Αν και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με γκολ του Σπενς στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης, οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν την ολική ανατροπή. Η αρχή έγινε με τέρμα του Μπάγεβιτς που ισοφάρισε στο 15ο λεπτό, ενώ ο Μαύρος τέσσερα λεπτά αργότερα έδωσε προβάδισμα στην Ένωση. Στο 38′ ο Τάσος έκανε το 3-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο. Το επόμενο γκολ της ΑΕΚ ήρθε από εκτέλεση φάουλ του Νικολούδη και ο θρίαμβος ολοκληρώθηκε με ακόμα δύο τέρματα του Μαύρου που “σφράγισε” το τελικό 6-1.

Η μεγάλη νίκη της Ένωσης επί του Ολυμπιακού συνοδεύτηκε από διθυραμβικά σχόλια των εφημερίδων. “Η ΑΕΚ ήταν Βραζιλία” ανέφερε χαρακτηριστικά η “Αθλητική Ηχώ”, ενώ το “Φως” έγραφε “ΑΕΚάρα ομοδάρα, έκανε σκόνη τον Ολυμπιακό”. Τελικά οι “κιτρινόμαυροι” κατέκτησαν το Κύπελλο, επικρατώντας στον τελικό που διεξήχθη στο Στάδιο Καραϊσκάκη με 2-0 του ΠΑΟΚ.

ΑΕΚ: Χρηστίδης, Μουσούρης, Ιντζόγλου, Ραβούσης, Νικολάου, Βιέρα, Τάσος, Νικολούδης, Μπάγιεβιτς, Παπαϊωάννου, Μαύρος

Ολυμπιακός: Κελεσίδης, Ανδρούτσος, Κυράστας, Σιώκος, Κατσαβάκης, Βαμβακούλας, Κρητικόπουλος, Περσίας, Γαλάκος, Σόρενσεν, Σπενς