ΑΕΚ: Η αρχή δεν λέει πάντα την αλήθεια (VIDEO)

Καταστροφικό το πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να χάνει 4-0, όμως η αντίδραση στη συνέχεια ήταν προμήνυμα μιας πορείας τίτλου, του πρώτου από τους τρεις συνεχόμενους

Συνήθως, λένε πως η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. Την περίοδο 1991/92 πάντως, αυτό δεν ίσχυσε σε καμία περίπτωση. Βλέπετε, μπορεί η ΑΕΚ να ξεκίνησε αρνητικά το πρωτάθλημα, γνωρίζοντας μία μέρα σαν σήμερα του 1991 την ήττα στην πρεμιέρα από τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη, αλλά στο τέλος ήταν εκείνη που πανηγύρισε την κούπα. Αλλωστε, παρά το βαρύ 4-2, είχε φανεί πως εκείνο το ματς ήταν μαγική εικόνα, καθώς ό,τι έκαναν οι γηπεδούχοι έπιανε.

Η ΑΕΚ είχε ενισχυθεί εκείνο το καλοκαίρι με την τριπλέτα των Σαμπανάντζοβιτς, Δημητριάδη και Αλεξανδρή, ωστόσο μόνο ο Μαυροβούνιος ήταν στο αρχικό σχήμα. Η κόκκινη τύχη φάνηκε από νωρίς. Την πρώτη φορά που πέρασαν τη σέντρα, ο Τσιαντάκης κέρδισε όλες τις κόντρες και με μακρινό σουτ νίκησε τον Μήνου. Δεύτερο γκολ πριν κλείσει το 20λεπτο με πανομοιότυπο τρόπο και σουτ του Προτάσοφ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει, αλλά η κεφαλιά του Μπατίστα σταμάτησε στο δοκάρι. Και σα να μην έφτανε αυτό, ο Μήνου ήταν εκτός θέσης σε κόρνερ και ο Προτάσοφ με κεφαλιά έκανε το 3-0. Στην επόμενη φάση ο Ουκρανός κέρδισε πέναλτι από τον γκολκίπερ της ΑΕΚ και σκόραρε για τρίτη φορά από τα 11 μέτρα. Το σοκ ήταν τεράστιο για την Ενωση.

Οι παίκτες του Μπάγεβιτς βρήκαν αποθέματα και δεν παράτησαν το παιχνίδι. Ο Σαβέβσκι κέρδισε πέναλτι και ευστόχησε νικώντας τον Ταληκριάδη μειώνοντας σε 4-1 πριν βγει το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, με την είσοδο του Δημητριάδη η ΑΕΚ πίεσε. Ο νυν υπεύθυνος λειτουργίας του ποδοσφαιρικού τμήματος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ενωσης, δίνοντας ενθουσιασμό στο «κιτρινόμαυρο» πέταλο που είχε κατακλύσει το φαληρικό στάδιο. Αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, παρά τις ευκαιρίες στη συνέχεια του ματς.