Ετσι γράφτηκε ο μύθος της ΑΕΚ (VIDEO)

Μερικές φορές, χρειάζεται μεγάλη καταστροφή για να έρθει η απέραντη ευτυχία. Στην ιστορία της ΑΕΚ, οι διπλές αναμετρήσεις με τη σπουδαία Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς για τα προημιτελικά του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ της περιόδου 1976-77 έχουν μυθική διάσταση. Είναι βέβαιο, πως αν δεν υπήρχε εκείνη η βαριά ήττα στο Λόφτους Ρόουντ, μια μέρα σαν σήμερα του 1977 με 3-0, δεν θα είχε υπάρξει η απίστευτη ανατροπή στη ρεβάνς της Νέας Φιλαδέλφειας με την εκπληκτική επικράτηση στα πέναλτι.

Ηταν η δεύτερη φορά στη διάρκεια της διοργάνωσης που η ΑΕΚ είχε ταξιδέψει στην Αγγλία. Εχοντας νωπές τις δάφνες από τη μεγάλη νίκη στο «νησί» επί της Ντέρμπι Κάουντι, η Ενωση πίστευε πως θα μπορούσε να πάρει αποτέλεσμα. Γι’ αυτό και μπήκε με χαλαρή διάθεση στο ματς, ενώ έπεσε και σε έναν διαιτητή που μόνο…αγγλικά δε σφύριζε. Εδωσε δύο πέναλτι (ειδικά το πρώτο από τον Τσάμη πολύ τραβηγμένο) και πριν συμπληρωθεί δεκάλεπτο η ΑΕΚ βρισκόταν με δύο γκολ πίσω στο σκορ.

Ο Φράνσις με δύο πέναλτι είχε δώσει προβάδισμα στην ΚΠΡ. Οι παίκτες του Φάντροκ προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά έδωσαν χώρο στους Αγγλους και σε μια αντεπίθεση λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Μπόουλς έκανε το 3-0. Οι Αγγλοι πίστευαν πως είχαν καθαρίσει την πρόκριση, αλλά στην ΑΕΚ ήξεραν πως τα πάντα ήταν ανοιχτά για τη ρεβάνς της Φιλαδέλφειας.

Για την ιστορία, η 11άδα της ΑΕΚ σε εκείνο το ματς: Στεργιούδας, Σκρέκης, Θεοδωρίδης, Ραβούσης, Νικολάου, Τσάμης, Νικολούδης, Βάγκνερ, Λ.Παπαδόπουλος (56’ Τάσος), Παπαϊωάννου, Μαύρος.