Η επιστροφή του «μάγου», το τελευταίο του Κασάπη (VIDEO)

Η ΑΕΚ της περιόδου 2000-01 έδειχνε πως θα μπορούσε να κάνει την υπέρβαση. Είχε κατακτήσει το κύπελλο της περασμένης σεζόν με τον Γιάννη Παθιακάκη στον πάγκο, είχε γεμίσει από ποιοτικούς παίκτες, με κορυφαίο όλων τον Βασίλη Τσιάρτα που είχε επαναπατριστεί έπειτα από μια χρυσή τετραετία στη Σεβίλλη. Είχε πολλές και καλές επιλογές και το ξεκίνημα ήταν άκρως ελπιδοφόρο. Βλέπετε, είχε τον τρόπο να παίρνει νίκες ακόμα και σε δύσκολες έδρες, όπως ήταν παραδοσιακά του Ιωνικού.

Σε εκείνο το ματς που έγινε μια μέρα σαν σήμερα του 2000, η ομάδα της Νίκαιας κρατούσε το 0-0 για 82 λεπτά. Η ΑΕΚ δημιούργησε, αλλά έχασε, δεκάδες ευκαιρίες και έχοντας μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο, όλα έδειχναν δύσκολα. Στα δύσκολα όμως, μιλούν οι κορυφαίοι. Ο Βασίλης Τσιάρτας ήταν τέτοιος και με τέλειο τεχνικό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή κάρφωσε την μπάλα στο παραθυράκι του Φότο Στρακόσα.

Ήταν το πρώτο γκολ του Τσιάρτα στο ελληνικό πρωτάθλημα μετά από τέσσερα χρόνια. Θα σημείωνε συνολικά 43 γκολ στο πρωτάθλημα και 11 στο Κύπελλο, ενώ σε αυτή τη δεύτερη παρουσία του θα πετύχαινε και τα δέκα ευρωπαϊκά του γκολ, αφού στο προηγούμενο πέρασμά του δεν είχε προλάβει να σκοράρει σε ευρωπαϊκό ματς. Ωστόσο, το ματς δεν ήταν σημαντικό μόνο για τον «μάγο». Βλέπετε, το 2-0 εκείνης της αναμέτρησης, έκανε – από ασίστ του Τσιάρτα – ο Μιχάλης Κασάπης.

Εκείνο το τέρμα, έμελλε να είναι το τελευταίο του κορυφαίου αριστερού μπακ χαφ που φόρεσε ποτέ τα «κιτρινόμαυρα». Ο Κασάπης είχε πετύχει οκτώ γκολ για το πρωτάθλημα και τρία για το κύπελλο σε συνολικά 389 εμφανίσεις με τη φανέλα της ΑΕΚ. Στη Νίκαια σκόραρε για τελευταία φορά. Την επόμενη σεζόν με τον Σάντος είχαν περιοριστεί οι συμμετοχές του, είχε την τελευταία αναλαμπή επί ημερών Μπάγεβιτς, αλλά δεν σκόραρε ποτέ ξανά.