Εκανε «πλάκα» στο ντέρμπι και…αγκάλιασε το πρωτάθλημα (VIDEO)

Συνήθως, τα ντέρμπι δεν κρίνουν ένα πρωτάθλημα. Ωστόσο, αυτό ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό, μια μέρα σαν σήμερα του 1993, ήταν καθοριστικό για την κατάληξη του τίτλου. Η Ενωση έκανε «πλάκα» στον αντίπαλο της, επικράτησε με το εμφατικό 3-1 και αγκάλιασε το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα εκείνων των ετών. Η ομάδα του Μπάγεβιτς μπήκε, καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό και ανέδειξε έναν μεγάλο πρωταγωνιστή των επόμενων ετών, τον Χάρη Κοπιτσή.

Ο νυν σκάουτερ των τμημάτων υποδομής της ΑΕΚ είχε μόλις αποκτηθεί από τον Πανιώνιο. Ο Μπάγεβιτς τον προετοίμασε και τον έριξε στο παιχνίδι την κατάλληλη στιγμή. Σε ένα παιχνίδι που η Ενωση είχε πολλές απουσίες, ο Κοπιτσής εξελίχθηκε σε κλειδί για τη νίκη. Βέβαια, όλα έγιναν ευκολότερα όταν μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, το μαγικό αριστερό του Βασίλη Τσιάρτα έβγαλε τον Δημητριάδη στην πλάτη της «πράσινης» άμυνας και εκείνος στα δίχτυα του Βάντσικ.

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική και έχασε πλήθος ευκαιριών για να τελειώσει από νωρίς το παιχνίδι. Το δεύτερο γκολ ήρθε τελικά στο δεύτερο μέρος, με τον Κοπιτσή να δίνει ασίστ στον Αλεξανδρή, που πλάσαρε εύστοχα. Η προσωρινή μείωση του σκορ με πέναλτι του Βαζέχα δεν άλλαξε τις ισορροπίες. Ο Κοπιτσής φύλαγε το καλύτερο για το τέλος και με προσωπικό στυλ. Πήρε την ασίστ του Κλόπα και με οβίδα από το ύψος της περιοχής ξετίναξε τα δίχτυα του Βάντσικ, σφραγίζοντας τη νίκη τίτλου της ΑΕΚ.