ΑΕΚ: Μπήκε ο Τσιάρτας και ήρθε η πρόκριση (VIDEO)

Οι Σκωτσέζοι ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα και έπρεπε να μπει αλλαγή ο Βασίλης Τσιάρτας και να πετύχει δύο γκολ, για να εξασφαλιστεί η πρόκριση

Όταν μια ομάδα διαθέτει παίκτες από αυτούς που έχουν το χάρισμα να διαμορφώνουν ένα παιχνίδι με μια και μόνο προσωπική τους ενέργεια, τότε είναι «απαγορευτικό» να βρίσκονται εκτός 11άδας. Αυτό το συνειδητοποίησε ο Φερνάντο Σάντος μια μέρα σαν σήμερα του 2001. Τότε που η Ενωση ταξίδεψε στην Σκωτία για τον επαναληπτικό με την Χιμπέρνιαν, αλλά η απόφαση του Πορτογάλου να θέσει εκτός 11άδας τον Βασίλη Τσιάρτα λίγο έλειψε να ανατρέψει το σκορ του πρώτου ματς και να στερήσει από την ΑΕΚ την πρόκριση.

Η Ενωση είχε νικήσει με 2-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια στο πρώτο παιχνίδι και στη ρεβάνς πίστευε πως θα είχε εύκολο έργο. Ωστόσο, οι Σκωτσέζοι έπαιζαν σαν…Βραζιλιάνοι και έκαναν πάρτι στην άμυνα της ΑΕΚ. Ο Λούνα πέτυχε δύο γκολ και έχασε μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις να προκαλέσει εγκεφαλικό στην Ενωση, που δεν υπήρχε μέσα στο παιχνίδι. Όλα αυτά, μέχρι να αναλάβει δράση ο Τσιάρτας.

Ο μεγάλος άσος του «κιτρινόμαυρου» παρελθόντος, ο τρομερός (Μο)Τσιάρτας πήρε την ομάδα πάνω του στην παράταση. Μόλις στο πρώτο λεπτό της παράτασης, με φοβερό σουτ εκτός περιοχής, ο Τσιάρτας μείωσε και έδωσε σκορ πρόκρισης για την ΑΕΚ. Και λίγο πριν το ημίχρονο, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έκανε το 2-2. Η νίκη της Χιμπέρνιαν στο φινάλε, ήταν απλά τιμητική για την προσπάθεια των Σκωτσέζων.