Απόλυτη κυρίαρχος (VIDEO)

Είναι μια ομάδα που πρωτοεμφανίστηκε με κόκκινα (και προπονητή τον…αρσενικό Γούναρη). Στη συνέχεια εμφανίστηκε με πράσινα. Επειτα με μωβ. Τώρα πάλι με κόκκινα. Οποιον χρωματισμό και αν χρησιμοποιεί η Ξάνθη, το γεγονός είναι πως στην έδρα της ΑΕΚ εύκολα δύσκολα υποκύπτει. Σε σύνολο 24 αναμετρήσεων για τη μεγάλη κατηγορία, η Ενωση έχει 19 νίκες και έχει παραχωρήσει μόλις πέντε ισοπαλίες.

Μπορεί τα τελευταία χρόνια να έλειψαν τα μεγάλα σκορ, αλλά τα τέρματα είναι και πάλι σε εντυπωσιακά μεγέθη. Συνολικά, η ΑΕΚ έχει πετύχει 61 γκολ και έχει δεχθεί μόλις 15. Η πρώτη από αυτές τις νίκες τη 1989-90, ήταν και η μεγαλύτερη για την ΑΕΚ στην Α’ Εθνική! Το 8-0 επί της τότε νεοφώτιστης Ξάνθης έμεινε στην ιστορία για την έκταση του σκορ, αλλά και για το σούπερ γκολ του Γιώργου Χριστοδούλου με εντυπωσιακό τακουνάκι.

Την επόμενη χρονιά (1990-91) νέο μεγάλο σκορ: 6-0, με χατ-τρικ του Γιώργου Σαββίδη, ενώ τη διετία 1991-93, είδαμε επίσης «χορταστικά» σκορ: το 4-1 του 1992 και το δύσκολο 3-1 του 1993 που αποτέλεσαν σημαντικά βήματα για την κατάκτηση του τίτλου. Μεσολάβησαν οι δύο ισοπαλίες της διετίας 1993-95 και ακολούθησαν δέκα νίκες, με πιο χαρακτηριστικές, το 2-1 του 1996, με το γκολ του Τσάρτα πέντε λεπτά πριν τη λήξη, το 2-0 του 1998, επίσης τελευταία αγωνιστική, στο συγκινητικό φινάλε της καριέρας του Στέλιου Μανωλά.

Επίσης, άξια αναφοράς είναι το 2-1 του 1999, όταν ο Ηλίας Ατματσίδης πήρε την ευθύνη που δεν έπαιρνε κανείς για το κρίσιμο πέναλτι που θα έστελνε την ΑΕΚ στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, το 4-1 του 2000, με δύο γκολ του Ντέμη, το ένα από τη …γραμμή του άουτ, και άλλα δύο του Μαλαδένη, το ένα με τακουνάκι …αλά Χριστοδούλου, το 3-2 του 2003, η πρώτη από τις 12 σερί νίκες, με τον Ίλια Ίβιτς να μπαίνει αλλαγή μετά από τρίμηνη απουσία και να σημειώνει το γκολ της νίκης στο 90’ και ενώ η Ξάνθη είχε γυρίσει το 2-0 σε 2-2 , το συναρπαστικό 2-1 του 2005 με τα «βραζιλιάνικα» γκολ (Σοάρες, Λουτσιάνο, Σέζαρ) με ωραιότερα από όλα το τελευταίο που ψηφίστηκε και γκολ της χρονιάς για την ΑΕΚ. Ακόμα και στη μαύρη σεζόν του υποβιβασμού, η Ενωση πήρε τη νίκη με 1-0 χάρη σε γκολ του Αντώνη Πετρόπουλου.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΑΕΚ-ΞΑΝΘΗΣ ΣΤΗΝ Α’ ΕΘΝΙΚΗ

1989-90                13η         10/12/89              ΑΕΚ-Ξάνθη         8-0

28’, 52’, 64’ Χριστοδούλου, 31’, 43’ Πατίκας, 73’ Οκόνσκι, 77΄Φαμέλης, 89’ Καραγκιοζόπουλος

1990-91                2η           23/9/90                ΑΕΚ-Ξάνθη         6-0

11’, 23’, 78’ Σαββίδης, 28’ Κλόπας, 44’, 64’ Μπατίστα

1991-92                31η         17/5/92                ΑΕΚ-Ξάνθη         4-1

20’ Σαβέβσκι, 50’ Μπατίστα, 69’ Αλεξανδρής, 87’ Δημητριάδης – 88’ Καρυπίδης

1992-93                25η         14/3/93                ΑΕΚ-Ξάνθη         3-1

9’ Σταματής, 69’ Σαβέβσκι, 85’ Μητρόπουλος – 11’ Αθανασιάδης

1993-94                32η         10/4/94                ΑΕΚ-Ξάνθη         2-2

14’ Μπορμπόκης, 90’ Σλίσκοβιτς – 60’ Τεγγελίδης, 69’ Βρύζας

59’ Σαραβάκος – 66’ πεν. Μαρτσέλο

1995-96                15η         7/1/96   ΑΕΚ-Ξάνθη         2-1

5’ Κωστής, 85’ Τσάρτας – 45’ Νέτσας

1996-97                34η         25/5/97                ΑΕΚ-Ξάνθη         2-1

39’ Νικολαϊδης, 86’ πεν. Κωστής – 41’ Λουτσιάνο

1997-98                34η         20/5/98                ΑΕΚ-Ξάνθη         2-0

16’ Δώνης, 43’ Κοπιτσής

1998-99                33η         23/5/99                ΑΕΚ-Ξάνθη         2-1

41’ Νικολαϊδης, 63’ Ατματσίδης – 60’ Μακρής

1999-00                27η         12/4/00                ΑΕΚ-Ξάνθη         4-1

19’, 44’ Νικολαϊδης, 82’, 89’ Μαλαδένης –

2000-01                17η         21/1/01                ΑΕΚ-Ξάνθη         2-0

4’ Μαλαδένης, 70’ Τσάρτας

2001-02                3η           14/10/01              ΑΕΚ-Ξάνθη         2-0

57’ Μαλαδένης, 82’ Μιελκάρσκι

2002-03                19η         16/2/03                ΑΕΚ-Ξάνθη         3-2

48’ Λάκης, 50’ Μαλαδένης, 89’ Ίβιτς – 70’ πεν. Φριζενμπίχλερ, 71’ Ραμπαριβονί

2003-04                13η         7/12/03                ΑΕΚ-Ξάνθη         3-0

16’ Λυμπερόπουλος, 31’ Οκκάς, 74’ Λάκης

2004-05                26η         17/4/05                ΑΕΚ-Ξάνθη         2-1

19’ Σοάρες, 47’ Σέζαρ – 39’ πεν. Λουτσιάνο

2005-06                30η         14/5/06                ΑΕΚ-Ξάνθη         0-0

2006-07                29η         6/5/07   ΑΕΚ-Ξάνθη         0-0

2007-08                21η          5/3/08   ΑΕΚ – Ξάνθη      3-0

6’ Μπλάνκο, 82’ Ζούλιο Σέζαρ, 88’ Εντίνιο

2008-09                24η          28/2/09 ΑΕΚ – Ξάνθη      2-1

10’ Εντίνιο, 49’ Μπλάνκο – 57’ Πόι

2009-10                21η          6/2/10   ΑΕΚ – Ξάνθη      3-1

17’ (πεν.), 79’ Μπλάνκο, 45’+ Λεονάρντο – 9’ Μπούγκα

2010-11                5η            3/10/11 ΑΕΚ – Ξάνθη      1-0

4’ Λεονάρντο

2011-12                17η          14/1/12 ΑΕΚ – Ξάνθη      1-1

45’+ Λεονάρντο – 29’ Μαρκόφσκι

2012-13                17η          12/1/13 ΑΕΚ – Ξάνθη      1-0