Αγγιξε το όνειρο της επικής ανατροπής (VIDEO)

Διπλό με ανατροπή μέσα στην Λεωφόρο και γλέντι στα μπουζούκια (VIDEO-ΦΩΤΟ)

Η ΑΕΚ έχει να παρουσιάσει ορισμένες από τις κορυφαίες στιγμές στην ιστορία των ελληνικών ομάδων στα ευρωπαϊκά κύπελλα. Μία μέρα σαν σήμερα πριν από 14 χρόνια, η Ενωση πήγε να γράψει ακόμα μία ανεπανάληπτη σελίδα. Ωστόσο, αν και άγγιξε το θαύμα του αποκλεισμού της μεγάλης Ιντερ Μιλάνου, δεν τα κατάφερε και από λεπτομέρειες και γύρισμα της τύχης έμεινε στο 2-2 και αποχαιρέτησε το κύπελλο ΟΥΕΦΑ της περιόδου 2002-03.

Η Νέα Φιλαδέλφεια ήταν κατάμεστη έπειτα από το 3-1 του Μιλάνου. Εκεί οι φίλοι της Ενωσης είχαν κάνει το δικό τους πάρτι και η ομάδα είχε προηγηθεί με το εκπληκτικό γκολ του Ζαγοράκη. Θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα, εάν δεν της είχε ακυρωθεί κανονικό γκολ του Γκαμάρα. Στη ρεβάνς, η ΑΕΚ πίεσε, αλλά οι «νερατζούρι» κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με φάουλ του Γκρέσκο στο 20’.

Ωστόσο, η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω. Ισοφάρισε μόλις τρία λεπτά έπειτα με κεφαλιά του Σωτήρη Κωνσταντινίδη και το γήπεδο πήρε «φωτιά». Στο 56’ ο Νικολαϊδης με σουτ μέσα από τη περιοχή έδωσε προβάδισμα στην Ενωση και απέμενε ένα γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση. Ο κόσμος ενθουσιάστηκε, αλλά μόλις ένα λεπτό έπειτα ο Βέντολα ήρθε να «παγώσει» τα πάντα. Ισοφάρισε σε 2-2 και η σεμνή τελετή ολοκληρώθηκε.