"Τρένο" η ΑΕΚ πέρασε και από τη Νέα Φιλαδέλφεια

Ασταμάτητη είναι η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που επικράτησε και του Ιωνικού με 13-26 στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η “Ένωση” πραγματοποίησε μια ακόμη επιβλητική εμφάνιση και έδειξε έτοιμη για τα ευρωπαϊκά ματς αλλά και τα ντέρμπι που ακολουθούν στο πρωτάθλημα. Οι “κιτρινόμαυροι” αν και φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν στο “σπίτι” τους με τον κόσμο που έδωσε το παρόν στο γήπεδο να δημιουργεί πολύ όμορφη ατμόσφαιρα. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν ξεκάθαρη με την ΑΕΚ να φορτσάρει όταν χρειάστηκε απλά για να “κλειδώσει” την διαφορά ασφαλείας στο σκορ. Ο προπονητής του “Δικεφάλου”, Δημήτρης Δημητρούλιας έδωσε ξανά χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του, διατηρώντας σε υψηλό επίπεδο όλο το ρόστερ.

Ο Ιωνικός έκανε το λάθος να προηγηθεί στο σκορ με την ΑΕΚ να αντιδράει άμεσα “τρέχοντας” ένα σερί 6-0. Με σκόρερ τους Αραμπατζή, Φλορίντο, Μυλωνά και Μωραϊτη η “Ένωση” έκανε πολύ γρήγορα το 1-6. Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν πολλά τρεξίματα μέσα στο γήπεδο κάνοντας εξαιρετικά δύσκολο το έργο των γηπεδούχων που ήταν φανερό πως δεν είχαν τις λύσεις για να αντιμετωπίσουν τον πλουραλισμό της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ εκμεταλλευόμενοι και την δίλεπτη στον Κεδέρη κάνοντας το 6-0 με πέναλτι. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια δεν αγχώθηκε και έχοντας πολύ καλά ξεσπάσματα έφτασε και πάλι την διαφορά στο +6 με γκολ των Γεωργιάδη και Μυλωνά. (6-12). Πολύ σταθερός κάτω από τα δοκάρια ο Άρσιτς, έδωσε την ΑΕΚ την ευκαιρία να ξεφύγει κι άλλο στο σκορ και να πάει στα αποδυτήρια προπορευόμενη με 7-14 με γκολ του Φλορίντο.

Η “Ένωση” ξεκίνησε το ίδιο εντυπωσιακά και στο δεύτερο ημίχρονο με άψογη αμυντική λειτουργία και έναν εξαιρετικό Άρσιτς κάτω από τα δοκάρια ο οποίος δέχτηκε μόλις ένα γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ έκανε 8-20 στο 42΄με τον Δημήτρη Δημητρούλια να περνάει στο παιχνίδι και το νέο τερματοφύλακα, Μίλαν Κοσάνοβιτς. Το παιχνίδι είχε κριθεί με την “Ένωση” να χαμηλώνει …ταχύτητα στα τελευταία λεπτά πανηγυρίζοντας μια ακόμη εύκολη νίκη με 13-26.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-8, 5-9, 6-10, 6-12, 7-14 (ημχ) 7-17, 8-18, 9-21, 10-22, 12-23, 14-26

ΙΩΝΙΚΟΣ (Παπακώστας): Τσακνής, Βάρης 1, Αϊβαλιώτης 2, Αργυράκης, Π. Μπούτος 1, Αποστολίδης 1, Ζαχάρης 1, Κρητικός, Αντωνόπουλος, Βασιλείου, Συγγάρης, Σιάτρας, Μπούτος Ε. 2, Κοτσιρας, Λιόλιος 5, Τσάτσας 1.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 4, Δομπρής, Μωραΐτης 1, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 1, Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 3, Χιμένεθ 2, Φλορίδο 6, Παπαδιονυσίου 1, Άρσιτς, Μπουνέτα 1, Γιόσμου 2, Κεδέρης 1.

Διαιτητές: Ζήσης – Χαραλαμπίδης, Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 2/3-1/1

Παρατηρήσεις: Στο 38:34 ο αγώνας διακόπηκε για 3 λεπτά λόγω ρίψης νερού στον αγωνιστικό χώρο από την πλευρά των οπαδών της ΑΕΚ. Αφού ο χώρος καθαρίστηκε ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά. Ουδεμία άλλη παρατήρηση.