"Καθάρισε" τη Ν. Κορέα και... βλέπει πρόκριση το Μεξικό!

Το δύο στα δύο έκανε το Μεξικό, μετά τη νίκη του με 2-1 επί της Νότιας Κορέας και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκρισή του στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Βέλα και Τσιτσαρίτο σημείωσαν τα τέρματα της νίκης, η οποία ήταν αρκετά πιο εύκολη από ότι δείχνει το τελικό σκορ.
Στο 24′ ο Γκουαρδάδο έκανε τη σέντρα και ο πεσμένος Χιουν-Σου έκοψε ανόητα με το χέρι, αναγκάζοντας τον Μάζιτς να δείξει την άσπρη βούλα. Ο Κάρλος Βέλα ευστόχησε από τα 11 βήματα και έβαλε μπροστά στο σκορ τους Μεξικανούς. Στο 66′ η ομάδα του Κάρλος Οσόριο διπλασίασε τα τέρματά της με τον Τσιτσαρίτο, ο οποίος αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο την πάσα του Λοσάνο και με εξαιρετική ντρίμπλα “άδειασε” τον Γιονγκ Λι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Μάλιστα ήταν το 50ο του τέρμα με τη φανέλα του Μεξικό. Το μόνο που κατάφερε η Νότια Κορέα ήταν να μειώσει σε 2-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με εντυπωσιακό σουτ του Σον.

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ (Σιν Τάε-Γιονγκ): Τσο Χιουν-Γου,  Λι Γιονγκ, Γιανγκ Χιουν-Σου, Κιμ Γιουνγκ-Γκβον, Κιμ Μιν-Γου (84′ Χονγκ Τσουλ), Γιου Σε-Γιονγκ (64′ Λι Σέουνγκ-Γου), Κι Σουνγκ-Γέουνγκ, Μουν Σέον-Μιν (77′ Γου-Γιούνγκ), Λι Γιάε-Σουνγκ, Σον Χέουνγκ-Μιν, Χουάνγκ Χι-Τσαν.

ΜΕΞΙΚΟ (Χουάν Κάρλος Οσόριο): Οτσόα, Άλβαρες, Σαλσέδο, Έκτορ Μορένο, Γκαγιάρδο, Έκτορ Ερέρα, Γκουαρδάδο (68′ Ράφα Μάρκες), Λαγιούν, Κάρλος Βέλα (77′ Τζ. Ντος Σάντος), Λοσάνο (70′ Κορόνα), Χαβιέρ Ερνάντες.