«Ψαλίδισε» τις ελπίδες της με την ήττα από την Σάσαρι

Κλικ από το Σάσαρι-ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έχασε απόψε στην Ιταλία από την Σάσαρι με 80-78 για το Champions League και πλέον έχει ελάχιστες ελπίδες για την κατάκτηση της 2ης θέσης του ομίλου της.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς είχε 10/32 τρίποντα!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Ο Ντούσαν Σάκοτα είχε βρει ρυθμό στο παιχνίδι του και με τα τρίποντα να δίνουν λύσεις «χτίστησε» διαφορά στο σκορ (5-14, 3’). Οι Ιταλοι αντέδρασαν όμως και με προσπάθειες από τους Λέισι και Μπλ τα δεδομένα άλλαξαν. Ένα επί μέρους 11-0 έφερε τους Σικελούς στο +2 (16-14, 6’). Ο Τσινεμέλου Ελονού πάτησε παρκέ και αμέσως έκανε αισθητή την παρουσία του, με την Βασίλισσα να «χτυπά» κοντά στο καλάθι (22-22, 8’). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τον Στίπτσεβιτς κια έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 2 πόντων (26-24). Τα πράγματα δεν ήταν καλά για την Βασίλισσα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Ιταλοί βρήκαν λύσεις κοντά στο καλάθι με Λαβάλ και Σακέτι και χάρη στον Μπελ που είχε… πάρει φωτιά, κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά (34-26, 13’). Η Ένωση προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και το κατάφερε χάρη στις καλές άμυνές της (34-32, 15’). Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν και πάλι ρυθμό και κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά, με τους Σακέτι και Σαβάνοβιτς να μπαίνουν στην… εξισωση, για το 51-42 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τους καλύτερους οιωνούς μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση. Η άμυνα αποτέλεσε το σήμα κατατεθέν της και χάρη σε Ούκιτς και Ντίξον, που ανέλαβαν δράση, κατάφερε να ξεκινήσει από το μηδέν την προσπάθεια (51-51, 24’). Η ΑΕΚ κρατούσε την επαφή της με το σκορ, όμως οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα χάρη στον Σαβάνοβιτς (58-56, 28’). Η εμπειρία των γηπεδούχων φάνηκε για μία ακόμα φορά με τους Σαβάνοβιτς και Τζόνσον Όντομ να δίνουν λύσεις και η διαφορά να πηγαίνει στους 5 (63-58, 29’). Η Ενωση δεν μπορούσε να μαζέψει περισσότερο τη διαφορά, με το τριτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Σασαρι να προηγείται με 64-60. Ένα επί μέρους 5-0 από πλευράς Σάσαρι, έφεραν σε θέση ισχύος την ιταλική ομάδα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (69-60, 31’). Τα τρίποντα του Ρόκο Λένι Ούκιτς, όμως, αλλά και οι καλές άμυνες της Ένωσης έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (71-68, 33’). Η Ένωση έβρισκε λύσεις από την περιφέρεια, καθώς τα σουτ δεν έμπαιναν και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Σάσαρι, που ανέβασε τη διαφορά με Λιντέκα και Σαβάνοβιτς (75-68, 36’). Οι βολές των Ούκιτς και Ντίξον επανέφεραν στο παιχνίδι την Ένωση (75-72, 38’). Τα τριποντα, όμως, δεν μπήκαν και σε συνδυασμό με το καλάθι του Σαβάνοβιτς τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα (77-72, 36,6’’ για το τέλος). Ο Γιαννούλης Λαρεντζακης με δικό του σουτ έδωσε… ανάσα στην Βασίλισσα (77-75, 20’’ για το τέλος). Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα θρίλερ, με την ΑΕΚ να έχει μία ακόμα ευκαιρία να πάρει το ματς, όμως το λάθος του Ούκιτς στα 2’’ για το τέλος, έκρινε την αναμέτρηση, με τον Στίπτσεβιτς να βάζει μία βολή και να γράψει το τελικό 80-78.

Θυμηθείτε πώς μετέδωσε το enwsi.gr την αναμέτρηση πατώντας εδώ.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 51-42, 64-60, 80-78.

Σάσαρι (Πασκίνι): Όντομ 8, Μπελ 14, Λέισι 11, Ντ’ Ερκόλ, Σακέτι 5, Λιντέκα 5, Σαβάνοβιτς 12, Στίπτσεβιτς 13 (5 ασίστ), Λαουάλ 9, Μονάλντι 3.

ΑΕΚ (Ζντοβτς)Ούκιτς 16 (6 ασίστ, 4 ριμπ.), Ελονού 5, Σάκοτα 13, Ντίξον 18, Λαρεντζάκης 9 (7 ριμπ.), Ιβάνοβιτς 5, Μαυροειδής 6 (10 ριμπ.), Σκουλίδας, Γουίλιαμς 6, Τσαλμπούρης.